Консулът на Турция в Бургас Исмаил Сефа Юджеер посети Шумен за първи път
“България е страна с голям потенциал за развитие. Надявам се, че турският бизнес ще проявява все по-голям интерес да инвестира в Шумен”, заяви при днешната си първа визита в града новият генерален консул на Република Турция в Бургас Исмаил Сефа Юджеер. Той се срещна с временно изпълняващия длъжността кмет на община Шумен инж.Сотир Сотиров, който от своя страна направи презентация на общината, като акцентира върху връзките на Шумен с турската община Адапазаръ. “Вашият избор за побратимен град е сполучлив, защото Адапазаръ е един от важните икономически центрове на Турция и се надявам, че сътрудничеството ви ще доведе до ползи и за двата града, както и за увеличавене на турските инвестиции в Шуменски регион”, каза г-н Юджеер.
ШУМ.БГ
198
4
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Лудория
А защо не посети гр. Велико Търново... примерно?
agent Mazolski
Neka da poseti Batak ,Klisura ,Peruschtica ,Bracigovo idr.Tam go chakat s otvoreni objatia.
Наблюдавам
"О времена о нрави!"
През пролетта на 1388 год. великия везир Али-паша с 30000 армия тръгнал на поход да завоюва България. Той излязъл от Одрин, преминал Източния Балкан през Гулишкия проход, и след като изпратил пълководеца си Якши-бей с силен отряд да завладее Провадия, сам той се насочил към Шумен с главните си сили. Географът Х. Калфа(ХVI в.) и историкът Васиф-ефенди (XVIII в.) споменават в своите съчинения, че в това време Шумен е бил значителна крепост, която Али-паша взел след продължителна обсада.........Важната стратегическа роля, която Шумен играел в тая гибелна за България война, подбудила султан Мурад II (1421 - 1451) да обърне голямо внимание на тая крепост и да поднови укрепленията й за да бъде тя пак опорна стълба на Османската империя в пределите зад Балкана.
.........
Споменавам и братята Камински от Русия , които са взели учатие в блокадата на Шумен през далечната 1828 година.
Но в Шумен като силен военен гарнизон по времето на Бъзраждането е имал първата военна болница от 1838 година. Тук е съсредоточен около 40 -50 хил. военен контингент на Османската империя.
Знаем как е откъде започва форсирането на Дунава през 1877 год. /Свищов/и предния отряд на ген.Гурко развива бойните действия на предния отряд към Търново. Защо? Защото пак заради силният гарнизон в Шумен.
И така до 18 юли 1878 година
....-9 септември 1944 г.
..........................................
....10.ноември 1989 г.
.........
/Тогава е било така! А как са живели българите, само предполагаме и четем от Ст.Чилингиров. /
Сега живеем в по-ново и в технологиите, време. Изискава и нов начин на мислене и начин на живот. Нека да идва всеки в Шумен, нека но ние шуменци НЕискаме само да се вземат, да си изпълняват замисли и да сме част от нечии интереси.
Искаме да заживееме по-добре! По истински!- като европейски а не да гледат като някакви поевропеизирани балканци!
13
A6KOLSUN ARKADA6,,IDVA6 DA VIDI6 VILAETA LI? DA NE PROPUSNE6 DA SI VIDI6 I UNIVERSITETA,,,,I NAI VE4E G.KOLEV,,NALI E OT VA6ITE !!