Миньорите няма от какво да се тревожат, нищо няма да се промени в микса на електроенергията с решението на ДКЕВР за намаление на цената на тока, заяви председателят на държавния регулатор в оставка Юлиана Иванова, предаде репортер на БГНЕС.

Стотици миньори и работещи в ТЕЦ-ове се очаква да излязат утре пред ДКЕВР, притеснени от информациите, че от енергийния микс може да се изключат определени топлоцентрали, които работят с въглища. "Учудих се защо ще има стачка на миньорите. Според мен, няма основание те да идват утре пред сградата на комисията", коментира още тя.

Днес в ДКЕВР се проведе обществено обсъждане на проекта на решение на комисията за изменение на цените на електрическата енергия. В петък държавната комисия предложи намаление за крайния потребител от 5 март на цените на електроенергията за потребителите на ЕВН със 7,28%, за ЧЕЗ с 7.17% и за ЕНЕРГО-ПРО с 6.22%. "Намерихме най-компромисното решение и най-безболезненото в момента", убедена е Юлиана Иванова.

Окончателно решение за изменение на цените на електрическата енергия ще бъде взето утре следобед на закрито заседание на членовете на комисията.

От думите на Лили Младенова, директор на дирекция "Цени и пазари" в ДКЕВР стана ясно, че предложените намаления на цените на електроенергията, които трябва да влязат в сила от 5 март, няма да доведат до срив на енергийната система у нас на този етап. Анализът на ДКЕВР към момента не дава основание да се смята, че някое от енергийните предприятия ще изпитат сериозни затруднения след промяната на цените. Младенова съобщи, че вече към момента има работещи и присъединени към мрежата над 1000 мегавата фотоволтаиците.

По време на общественото обсъждане Зорница Генова, мениджър "Регулаторни дейности" на "ЧЕЗ България", каза, че след приемането на новите цени, цената, която ще плащат битовите потребители, няма да може да покрива разходите, които дружеството прави, за да закупува електроенергия от НЕК и ще продължи кръстосаното субсидиране между битовите и стопанските потребители. От "ЕНЕРГО-ПРО" пък заявиха, че намалението на цената ще е почти изцяло за сметка на "ЕНЕРГО-ПРО" и с него ще се постави под риск регулярното разплащане на дружеството към НЕК и ще се ограничи възможността за инвестиции в мрежата. И от двете ЕРП-та поискаха днес от ДКЕВР да преразгледа позицията си относно намаляването на признатите технологични разходи на електроразпределителни дружества с 3 % - от 15 % на 12 %. /БГНЕС