Енергийният сектор не е пред срив, заяви Михаил Андонов, изпълнителен директор на НЕК днес на извънреден брифинг в Министерството на икономиката, предаде репортер на БГНЕС.
Стига толкова коментари, че енергийният сектор е пред срив, наистина ситуацията е тежка, има протести, но искам да опровергая този извод, подчерта Андонов. Той визираше изнесеното на пресконференция на БСП от днес, че сегашното управление съзнателно води държавния енергиен сектор към срив. Печалбата на АЕЦ "Козлодуй" е 114 млн. лв. за 2011 г. и 158 млн. лв. за 2012 г. Сами можете да си направите простата сметка кой е пред фалит, посочи той.
Андонов призова производителите на скъпа енергия да се самоограничат и да помогнат на системата. Ние сме готови и да тръгнем към свободния пазар, в регулирания пазар ще останат само защитените - потребителите, добави той. Ако се пипат цените това трябва да се прави за всички - както за производителите, за търговците, така и за потребителите.
Печалбата на ТЕЦ "Марица-Изток" 2 е над 34 млн. лв. за 2012 г. при над 15 млн. лв. за 2011 г. Да, НЕК е със 102 млн. лв. загуба, а ЕСО със 38 млн. лв. загуба, уточни той. Но и двете дружества са лицензионни в регулаторна рамка с цени, определени от ДКЕВР, поясни Андонов. Това, което НЕК получава от достъп, пренос, зелена, кафява енергия и невъзстановими разходи по неговите сметки и ги плаща на производителите, припомни той. При тази ситуация, тъй като и двете дружества са кръстът в системата и никога не са признавани разходите, които те правят, няма как те да не са на загуба, обясни той. Ние сме за редуциране на тези добавки, но въпросът е дали това ще стимулира износът. И дали това ще компенсира по-ниската цена, ако я намалим. Имаме възможност да произведем повече енергия, но ако намалим цената и дойдат търговците кой ще спечели. Ако се намалят добавките те трябва да се намалят за всички, смята той.
Иван Йотов, изпълнителен директор на ЕСО посочи, че ако ДКЕВР прецени, че ще намали някоя от тези добавки как би погледнало обществото на това - да се стимулират чужди икономики с изнесена евтина енергия. За редуциране на добавката кафява енергия има резон.
Вчера при г-н Делян Добрев имаше съвет как да се излезе от тази ситуация, заяви Андонов. Резултатът е, че е намалена стойността при покупка на варовика, но могат да се намалят и цените при студения резерв. В рамките на 1-2 г. регулаторът може да определи по-ниска цена на изкупената енергия от американските централи, а разликата след години да им бъде възстановена, предположи той. Разполагаемостта, т.е. студеният резерв, сега е по-висока от цената на енергията и в момента е 1040 мегавата. Ще предложим той да се намали на 840 мегавата при сегашния излишък на мощности. ЕСО може да проведе търг за определяне колко да е студеният резерв. ЕСО поддържа студения резерв и заплаща до тези до 1040 мегавата, потвърди Йотов. ЕСО може при търга да изкупи по-евтиния резерв, поясни той. След търга на ЕСО за студения резерв дружеството ще си покрие част от загубата, но това няма да се отрази на крайната цена на тока, категоричен е той. Готови сме да разговаряме с легитимно правителство, са казали от двете американски централи по повод приканването да обсъдят тежката ситуация.
Защо "Марица-Изток" 2 и АЕЦ "Козлодуй" не могат да изнасят енергия? Главно заради стагнацията на вътрешния и външен пазар, заявиха ръководителите в енергетиката. Ако го правят значи да продават под себестойност и при финансова ревизия те ще бъдат обвинени, че причиняват финансови загуби. 2011 г. НЕК е била на печалба, но това е от участието в други дружества, от които тя е получила дивидент. Знае се с какви финансови резултати са приключили ЕРП-тата и може да се прецени накъде е отишъл резултатът. 23% от паричния поток, които отиват за плащане към ВЕИ дружествата, а 12% - за когенерация. В законите има текстове какво да се прави при недостиг на енергия, но не и при излишък, която празнина трябва да се запълни от законодателя, смята Андонов. Очаквам да стартираме процедури за два варианта - за частен, синдикиран заем и за облигационен заем, и двата за по 250 млн. евро за 5 г., но решението зависи от условията и лихвите, заяви той. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар