Не предвиждам предложение към ДКВЕР за промяна на цената на водата. Това каза на пресконференция днес в Шумен управителят на местното ВиК инж. Мариан Ганчев.

Той обясни, че от май 2012-та стойността на кубик вода е 1,77 лв без ДДС, като към нея битовите потребители плащат още 28 стотинки за отвеждане и пречистване. В Разград и Търговище цените за кубик вода /без отвеждане и пречистване/ са съответно 1,98  и 2,16 лева.

ВиК има вземания в размер на 3 млн.лв, като към момента води 1500 съдебни дела. Самото дружество пък дължи на доставчици 527 хил.лв по-малко, отколкото има да събира.

На ВиК обаче тежи решение на Върховния съд от 2010-та, според което дружеството е осъдено да заплати на МОСВ 987 хил.лв главница и още 1,5 млн.лв лихви за това, че не е превеждало таксата за водоползване. Към момента лихвата е нараснала още повече. Според съдебното решение през периода 2000-2009-та година ВиК е събирало такса, но в нарушение на закона не я е внасяло в държавната хазна. „Лошото е, че тези пари веднъж са събрани от хората, а сега трябва да се дадат с лихвите“, каза Ганчев, като добави, че за това са внесени сигнали в прокуратурата. Управителят добави, че през годините, когато не са превеждани дължимите пари на МОСВ, в шуменското ВиК са се вземали големи премии и бонуси. „Става дума за премии в размер на годишна заплата“, поясни Мариан Ганчев.

Дружеството е приключило миналата година със загуба в размер на 475 хил.лв. „Към 31-ви юли загубите бяха 1,154 млн.лв, като вследствие на реформи и оптимизация за 5 месеца те бяха намалени с няколкостотин хиляди“, каза Ганчев и добави, че откакто е поел ВиК е съкратил щата с 40 бройки и е прекратил практиката с раздаването на премии. 460-те служители сега получават средна работна заплата 460 лв.

Загубите на вода само за град Шумен сега са 71%. „Реализирането на ИСПА е добра основа за развитие на водоснабдителната система, но тя трябва да се доработва и развива. ИСПА 2 е хубав проект, дано бъде реализиран добре“, каза Ганчев.

ШУМ.БГ