Загадъчното на пръв поглед съчетание се намира на около 400 километра от бреговата ивица на Аржентина. На островите има две хиляди и петстотин местни жители и хиляда и триста военни. Официалният език е английски.
Референдумът за самоопределение на Малвините, организиран от британските власти "няма да сложи край на спора за суверенитета" върху архипелага в южната част на Атлантическия океан, подчерта в петък аржентинският министър на външните работи. За аржентинското правителство референдумът е "британски опит за манипулация".
Организацията на обединените нации /ООН/ призова двете страни да започнат преговори, а Буенос Айрес осъди отказа на Лондон, за който островите си остават кралска отвъдморска територия.
"Република Аржентина съжалява за безотговорните и недобросъвестни инициативи на Обединеното кралство и иска от страната сериозно да преосмисли своята политика", добавя аржентинското външно ведомство, цитирано от АФП.
Тридесет години след войната на Малвините /1982 г/, в която загинаха над 900 души, откритието на петрол от края на 90-те години на XX век само изостря интереса към архипелага с 2,5 хиляди жители и 500 хиляди овце, където са разположени 1,3 хиляди военни.
Малвинските острови са обвявани от ветрове през цялата година. Там най-важен ресурс е риболовът. Откриването на островите е предмет на ожесточен спор между Лондон и Буенос Айрес. Те са били последователно испански /1713 – 1816 г./, аржентински /1816 – 1833 г./ и след това британски /след 1833 г./.
Референдумът е в неделя и понеделник. Британската страна нарича островите Фолклендски. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар