Никой не знае по-добре от вас какво се е случило преди 70 години, когато благодарение преди всичко на българското общество бяха спасени над 48 хиляди евреи, каза президентът Росен Плевнелиев на Десето юбилейно издание на наградата "Шофар" под негов патронаж, предаде репортер на БГНЕС.
Днес ние скърбим за 11 643 евреи от Северна Гърция и част от бивша Югославия. За съжаление България беше въвлечена в ситуация, в която не успя да спаси тяхната депортация. Преди дни президентът на Израел Шимон Перес каза, че ние българите сме скромен, но смел народ, дал несравним пример за кураж и човечност. Той каза: "По-добре икономическа криза, отколкото морална катастрофа", припомни Плевнелиев. Дълбоко вярвам, че през 1943 година българското общество спаси не само своите приятели и съседи, а спаси и себе си като общество, което винаги е било толерантно и добронамерено. Написана златна страница в своята история и то в най-тъмните времена на човешка ненавист, на война като никоя друга, подчерта той.
Ние сме общество, в което от векове съжителстват различни религии и народности. Показателно е как в сърцето на столицата в рамките на няколко стотин метра са разположени четири храма на различни религии. Така всички ние посрещаме трудностите, споделяме радостите. Само заедно можем да вървим напред. Вярвам, че най-светлите мигове в историята на човечеството са тези, когато се е противопоставяло на злото, когато достойните сред нас се изправят срещу агресията, срещу безразличието, срещу непукизма.. Затова трябва да помним историята, такава, каквато е –да помним доблестта, трябва да представяме истината на бъдещите поколения, подчерта Плевнелиев. Днес наградата "Шофар" ще бъде връчена на 12 български града, чиято общественост се превърна в будната гражданска съвест на България. Тази масова всенародна реакция влезе в противоречие с официалната политика на тогавашното правителство и достигна своята цел, защото в най-тежките времена на войната мнозина българи застанаха с лицата, с имената си срещу жестоката политика на геноцид. Така доказаха на света, че е по силите на всеки човек да промени историята. Няма по-символична награда за тези наши сънародници от древния Шофар. Според легендата стените на древния град Йерихон били разрушени от неговия зов. Вярвам, че ние като достойни хора ще разрушават стените на омразата и ще ни припомнят, че носим отговорност за делата си, че от всеки един нас зависи да направим света по-добър и по справедлив, заключи словото си държавният глава.
От страна на Държавата Израел слово произнесе министърът на образованието и технологиите Даниел Хершовиц. Той каза, че е тук не само като министър, а преди всичко като син на родители, преживели Холокоста. Моят баща е от Трансилвания и е минал през лагерите Аушвиц и Бухенвалд, майка ми е от Будапеща и тя е била в лагера Берген-Белзен. И двамата ми родители произхождат от общности, които не са ползвали с привилегии. Днес ние отбелязваме факта, че евреите в България са имали много повече привилегии. Много от гражданите на България в онези времена са се движили в различни посоки и за разлика от повечето нации на Европа, които са сътрудничили на германците, тук много от хората в България са избрали съпротивата, избрали са да изразят своята съпричастност с еврейския народ, подчерта израелският министър. В много случаи това са били обикновени граждани, които са успели да наложат своята политика над властите. Такива имена като Димитър Пешев, да спрат депортирането на евреите от старата България. За своя кураж той е платил много висока цена – две седмици, след като защитава позицията си е отстранен като зам. председател на НС. Високопоставените духовници екзарх Стефан и митрополит Кирил са повлияли на царя, за да могат да спрат депортирането. Обикновеният народ на България е бил по-силен от ръководителите, в дадени моменти е бил по-силен и от армията, счита Хершовиц. Президентът Плевнелиев преди минути каза, че няма никога да забравим тези над 11 хиляди евреи от северна Гърция и част от Югославия - те не са имали привилегията, защото там не имало кой да се противопостави на армията, на българските войници, които са надзиравали процеса на депортиране.
Дори днес, 70 години след този период, все още има хора по света, които вървят по стъпките на Хитлер. Все още има ръководители на държави по света, които говорят за нашия свят без Държавата Израел.Но не трябва да правим грешка, това не е само политическа обструкция на Израел, това всъщност е действие срещу еврейския народ. Точно тези хора пратиха хора да извършат атентата на летището в Бургас, но не са взели предвид, че българския народ няма да позволи това да продължи и ценим това, което прави правителството за разследването. То последва поведението на българския народ преди 70 години. Нещата сега са по-различни. Но тук е мястото и да споменем приноса на българските евреи за изграждането на Държавата Израел, подчерта в заключение министърът.
В зала "България" се проведе Десето юбилейно издание на наградата "Шофар" под патронажа на Президента на Република България Росен Плевнелиев. На официалната церемония бяха връчени награди на кметове на 12 български градове, чиято общественост и отделни граждани имат принос в спасяването на българските евреи през Втората световна война. Сред тях са София, Варна, Пловдив, Стара Загора, Шумен, Кюстендил и други. По решение на Инициативния комитет на наградите "Шофар" и организацията на евреите в България "Шалом" наградите бяха връчени на кметовете на тези градове. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар