Депутатите на заседание на икономическата комисия в НС денонсираха споразумението за Бургас-Александруполис между правителството на Русия, България и Гърция за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода, предложено от МС на второ гласуване, предаде репортер на БГНЕС.
Участник в заседанието бе и финансовият министър в оставка Симеон Дянков. Това НС няма легитимност и доверие в него, за да приеме този законопроект, заяви по време на обсъждането независимият депутат Георги Терзийски. Смятам, че тезите трябва да бъдат проверени от един нов парламент. Ако бяхте прави нямаше сега да сте в оставка, обърна се той към министъра. Този законопроект не е продиктуван от защита на национални интереси, а от чуждо влияние, презатлантическите господари на някои искат той да бъде приет, категоричен е Терзийски. Ако това все пак стане, защо трябва да даваме основание на другите участници в споразумението да предявят неустойки към България, запита той.
По непонятни за мен причини не знам защо денонсираме споразумението, обяснете какъв е интересът на България- какво печелим и какво губим, макар че личното ми мнение е, че губим, обърна се с въпрос към финансовия министър в оставка Симеон Дянков депутатът от КБ Петър Димитров. Не са сериозни приказките за екологичния риск, нито допитването в региона, което не е легитимно, заради ниския брой участници в него, добави той. Ползите за страната ни са в транзитните такси и това го знае всеки. И на слепите е ясно, че петролопроводът засяга стратегически интереси на Турция, дайте обосновка защо е важно за България да запази проливите през южната ни съседка, продължи с въпросите към министъра депутатът. Ами ако сметката с транзитните такси не е направена добре - направете държавни такси, има начини, добави той.
Гледната точка на МФ се гради на различни протоколи и най-вече този от 2009 г., в който се казва, че по начина, по който е замислен проектът, той не е търговски осъществим и ще получи трудно финансиране, започна отговора си финансовият министър в оставка Симеон Дянков. България участва като акционер в компанията за строителството и нейния дял във финансирането на строителството е между 1.5-2 млрд. долара, а възвръщането на инвестицията по проекта е изчислено, че ще е между 60-65 г. при осигурена пълна тръба при експлоатацията, цитира той различни документи.
Смятам, че проектът не е изгоден за страната, заяви Йордан Цонев от ДПС и се позова на резултатите от референдума в Бургас. Според Румен Овчаров България има икономическа полза от петролопровода, основният въпрос е защо се отказваме от проекта, коя е причината ние да направим първата стъпка за денонсиране на споразумението, запита той. Овчаров подчерта и евентуалните политически причини за поведението на страната ни. Никаква логика няма в това действие - Гърция не се отказа, отказахме се ние. Ясно е, че на някои държави им е изгодно целият поток на енергийни ресурси от Русия да бъде контролиран от Турция, смята той. Този контрол, обаче, не им гарантира това, което им гарантираше преди пет години, като се има предвид какво се случва в Турция, коментира Овчаров. Не правим ли една стъпка, която е вредна, даже от гледна точка на интереса на тези държави, за които говорим. Много по-лесно може да бъде контролиран този поток от страна, член на ЕС и НАТО, отколкото от страна, която си има собствено виждане по развитието на ред политически процеси по целия свят и Близкия Изток, отбеляза депутатът от КБ.
Никой от участниците не е наясно как това проектно финансиране може да стане и затова те са извикали консултанта Сосиете Женерал, посочи Дянков. Тук изначало никой не иска да финансира проекта, всички казват трябва да търсим проектно финансиране. Има доклади и на акционерите по този въпрос за търсене на алтернативни начини на финансиране. Всъщност, това е темата - финансирането, първоначалното споразумение няма как да се изпълни, смята той. От юридическа гледна точка денонсирането е пътят, за да се спрат разноските по проекта от българска страна, е мнението на Дянков.
С този проект се застрашава българският туризъм и потенциалната полза за България е минимална, изложи традиционното си становище председателят на икономическата комисия Мартин Димитров. Депутати на ГЕРБ също се присъединиха към гледната точка на Симеон Дянков.
При гласуването мнозинството в комисията отхвърли предложенията на Георги Терзийски и Петър Димитров от КБ и подкрепи законопроекта на МС за денонсиране на споразумението. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар