Гъст черен дим се извиси в края на първото гласуване във вторник вечерта по време на историческия конклав, открит в Сикстинската капела във Ватикана. Това бе знак, че няма избран наследник на Бенедикт XVI на папския престол.
115-те избиратели кардинали ще поемат отново пътя към Сикстинската капела в сряда след 10:30 часа българско време, за да продължат тайната си среща, която се състои в отправяне на молби и призоваване на Светия Дух и гласуване. Новият папа се избира с мнозинство от две трети.
Когато около 20:40 часа българско време се видя череният дим, той бе посрещнат от възгласи на разочарование от мястото, където хиляди любопитни и вярващи се събраха, за да изчакат резултатите от изборите.
Преди това, в средата на следобеда, кардиналите влязоха в Сикстинската капела обединени в процесия. В тържественото си облекло те се поклониха пред олтара, преди да заемат местата си, които преди това са били разпределени от двете страни под прекрасните стенописи на Микеланджело.
Един по един кардиналите от 51 различни страни положиха клетва с ръка върху Евангелието, да "пазят абсолютна тайна по всички въпроси, свързани пряко или косвено /.../ с избора.
Според стриктен и неизменен ритуал, наследен от Средновековието, но показан на големия екран пред катедралата Св. Петър, всички външни за гласуването лица - свещеници, церемониал-майстори, напуснаха капелата след призива "extra omnes" /"всички вън"/. След това вратите се затвориха "с ключ", с което конклавът започна.
След началото на конклава и в края на дъжда, лоялни и любопитни туристи стояха под дъжда и се взираха към комина, трудно различим в нощта. Някои от тях бяха завити в знамената на техните страни, готови да стоят, за да отпразнуват новия папа.
От 115-те избиратели, ръкоположени лично от папа Йоан Павел Втори или Бенедикт XVI, десетима са цитирани тези дни като "папабили", т.е с "папски потенциал". В списъка са италианецът Анджело Скола, канадецът Марк Куелет, бразилецът Одио Шерер, австриеца Йозеф Шьонборн. И още унгарецът Петер Ердо, американците Тимъти Долан и Шон О`Мали, всички те имат очевидни прилики с техните ментори. Те са консервативни, нетърпеливи да предотвратят избледняването на вярата, да предприемат реформи очаквани от мнозина, особено на Запад.
"Водени от Светия Дух" кардиналите ще трябва да изберате един, който ще бъде в състояние да се противопостави на кризата в управата на католическата църква, самата тя засегната от скандала Vatileaks - течове на информация и спекулации относно предполагаемо "гей лоби".
Новият папа ще трябва да отговори на предизвикателства като секуларизацията на западните общества и преследването на християни по света.
Избирането на 266-тия папа слага край на четири забързани седмици след изненадващото оттегляне на Бенедикт XVI. Той подаде оставка на възраст 85 години.
Кардиналите започнаха деня с тържествена литургия в базиликата "Св. Петър", по време на която те отдадоха почит на папа Бенедикт XVI.
Хиляди поклонници присъстваха на тази меса излъчена на четири гигантски екрана.
От сряда ще бъдат провеждани по четири тура на гласуване - два сутринта и два следобед. Всички бюлетини ще бъдат изгаряни в края на деня, за да не остане никаква следа от тайното гласуване, за което кардиналите не могат да говорят. От комина на Сикстинската капела ще излиза черен дим, ако няма избран папа, и бял дим в случай, че има избран глава на Римокатолическата църква.
Според познавачи на делата на Ватикана, ако няма изненади, конклавът би трябвало да е кратък - от два до четири дни.
Прословутият дим, който се появи от комина, за да възвести дали кардиналите, заключени в Сикстинската капела, са избрали нов папа, не се получава само от изгарянето на използваните бюлетини.
"Използваме сигнален дим", заяви Паоло Сагрети, който отговаря за подготовката на капелата за конклава. Старата сигнална система, която продължава да е единственият начин публиката да научи дали е избран папа, включваше смесване на бюлетините с мокра слама за създаване на бял дим и с катран за създаване на черен дим.
След няколко случая, при които сивкав дим, който приличаше както на бял, така и на черен, създаде объркване, Ватиканът въведе по-сигурна система, използвана за първи път на последния конклав през 2005 г.
Сега Витаканът използва смес от калиев перхлорат, антрацен и сяра за създаване на черен дим и калиев перхлорат, лактоза и дървесна смола за създаване на бял дим. В ъгъл на капелата се намират две горивни камери - едната за бюлетините, а другата - за химикалите, като димът и от двете фурни излиза от един и същ димоотвод.
Електронен контролен панел позволява да се избере между двата, като точните съставки се изгарят едновременно с използваните бюлетини. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Това означава че кардиналите нямат дърва, а се топлят с автомобилни гуми. :)