Мишел Обама, Бионсе или Мел Гибсън ... Американските власти започнаха разследване във вторник след публикувани в уебсайт лични данни, за които се предполага, че са на американски политически фигури и други знаменитости.
"Започна разследване, но няма да коментирам повече, защото разследването е в ход", каза пред АФП Макс Милиън, говорител на Сикрет сървис /Secret Service/, които отговарят за защитата на главните личности от изпълнителната власт на САЩ и техните семейства.
Сайтът е публикувал "секретни файлове" на известни американци - от вицепрезидента Джо Байдън и министъра на правосъдието Ерик Холдър до кеч звездата от миналото Хълк Хоган или светската героиня Парис Хилтън. Не се коментира дали данните са истински.
Общо 18 души са били посочени в сайта. Списъкът включва също и бившия държавен секретар Хилъри Клинтън, директора на ФБР Робърт Мълър, милиардера Доналд Тръмп или актьора Аштън Къчър.
Наличието на първата дама на САЩ Мишел Обама в списъка включва и изглеждащи като номера на социалната й осигуровка - много чувствителни данни в Съединените щати – номерът се отнася до това, което се представя като история на банковите заеми, посочва компанията TransUnion.
Някои от покупките, направени от първата дама с кредитни карти, са станали известни.
Запитан за проблема в интервю за телевизия ABC, президентът Обама отказа да потвърди, че съпругата му е станала жертва на хакери, но призна, че явлението е "голям проблем".
Ако пиратите "поискат да се концентрират и да отделят много ресурси, те могат да имат достъп до личната информация на хората", отбеляза той. Попитан за съпругата си, той каза, че "не е в състояние да потвърди, че това й се е случило, но има сайтове, в този момент, които продават номера на откраднати кредитни карти".
Според TransUnion нейните системи не са били "засегнати по какъвто и да е начин", но добави, че поверителната информация е била незаконно достъпна за всеки, който е имал идентификационните кодове.
"Ние провеждаме наше собствено вътрешно разследване и работим в тясно сътрудничество с полицията", заяви говорител на TransUnion.
Този случай става скоро, след като много американски софтуерни компании /Apple, Microsoft .../ наскоро обявиха, че са станали обект на хакери и това засилва страховете за външните кибератаки, например от Северна Корея или Китай. /АФП
Коментари
Добави коментар