Съществуват данни за готвен атентат срещу Бойко Борисов, но те са с много ниска степен на достоверност, заяви главният прокурор Сотир Цацаров, предаде репортер на БГНЕС.
Главният прокурор представи публично резултатите от направената проверка на Софийска градска прокуратурата за изнесените от бившия премиер Бойко Борисов данни, че Ахмед Доган е подготвял атентат срещу него. Проверката започна след като председателят на ДПС Лютви Местан подаде сигнал до президента Росен Плевнелиев, след което държавният глава препрати сигнала до главния прокурор Сотир Цацаров и СГП започна проверка за това дали са налице данни за разкриване на информация, представляваща държавна тайна или международна класифицирана информация. В хода на проверката са снети обяснения от бившия и настоящия директор на Националната разузнавателна служба и е получено становище от ДИКСИ.
В действителност през 2005 година е имало информация за подготвян атентат срещу Бойко Борисов. На 8 юни 2005 година в НРС чрез неин представител в чужда балканска държава е постъпила информация от чуждестранна разузнавателна служба. Според получения документ по непроверени оперативни данни членове на организираната престъпност в България подготвят атентат против главния секретар на МВР Бойко Борисов поради големия брой репресивни мерки от негова страна срещу лица от организираната престъпност. Според получената информация планираният атентат е договорен с Ахмед Доган, който е подготвян да заеме мястото на Борисов.
Сигналът е предаден на българския офицер за връзка в чуждата държава и представлява лист хартия, на който няма нито подпис, нито печат. Офицерът за връзка предава още същия ден информацията с криптограм, а на 15 юни самият сигнал достига в България с дипломатическа поща. На базата на сигнала е създадена докладна записка от НРС, която е маркирана с гриф "секретно", която е изпратена до президента, премиера, министъра на вътрешните работи, директора на НСО.
В самата докладна записка текстът за договореност с Ахмед Доган не съществува, тъй като НРС категорично е приела, че това е информация с изключителна ниска степен на достоверност. Още през 2005 година директорът на НРС генерал Кирчо Киров запознава устно главния секретар на МВР Бойко Борисов със същността на информацията, но не му предоставя документа, получен от чуждата служба.
Поради неясни причини в началото на февруари 2013 г. директорът на НРС генерал Драгомир Димитров решава да запознае Бойко Борисов със самия документ, предоставен от чуждата служба. Малко по-късно, на 21 февруари, премиерът направи изявлението си в пленарна зала. Според ДИКСИ и прокуратурата документът, чието съдържание Борисов обяви в Народното събрание няма качеството на официален документ, който да съдържа класифицирана информация. Това не е и чуждестранна класифицирана информация, тъй като страната ни няма споразумение с тази държава за обмен на класифицирана информация.
Въпреки всичко главният прокурор отказа да назове държавата, от чиято служба е получен сигнала, тъй като приема, че "трябва да бъдат уважавани принципите на НРС, свързани обмен на информация с други служби".
От прокуратурата няма да образуват досъдебно производство за разгласяване на класифицирана информация, а главният прокурор Сотир Цацаров обеща да предостави получения през 2005 година документ на председателя на ДПС Лютви Местан.
Заради разпределянето на делото за ощетяване на НЕК на точно определен прокурор във ВСС е внесено предложение за образувано дисциплинарно производство срещу административния ръководител на Софийска градска прокуратура Николай Кокинов за нарушаване на принципа на случайно разпределение на делата, каза още главният прокурор Сотир Цацаров.
Той потвърди и информацията, че апелативният прокурор на София Ангел Илиев е подал оставка. Цацаров разказа, че Илиев е отишъл при него и е заявил, че това е най- достойният ход, който може да направи. Пред главния прокурор Илиев казал: "Никога по никакъв начин не съм упражнявал натиск върху Стойчо Ненков". Според Цацаров решението на Илиев да се оттегли от поста си е пряко свързано с обжалването на мярката за неотклонение, наложена на прокурор Стойчо Ненков.
БГНЕС припомня, че срещу прокурор Стойчо Ненков започна наказателно производство, защото оттегли касационния протест срещу оправдателните присъди на Марио Николов и Людмил Стойков, постановени от Софийския апелативен съд по делото за пране на пари "САПАРД". СГП повдигна обвинение на Ненков на 28 януари и му определи мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 5000 лева. В последствие обаче на 19 февруари мярката беше изменена от СГП на "подписка", тъй като сметна, че не е налице висока убедителност на предположението за участие на прокурор Ненков в извършване на престъплението, в което е обвинен. В определението си от 19 февруари СГС коментира, че е осъществена недопустима форма на влияние" върху Ненков от страна на апелативния прокурор на София Ангел Илиев при вземането на решението за оттегляне на протеста по делото САПАРД.
БГНЕС
Коментари
Добави коментар