Четирима прокурори кандидатстват за поста Административен ръководител на Шуменската окръжна прокуратура /ШОП/. Това са Диан Долапчиев, Димитър Арнаудов, Орлин Куздов и Димитър Димов.
По първоначална информация срокът за подаване на документи бе до вчера, но според Висшия съдебен съвет /ВСС/ той е до днес. Последен подаде документи Димов. Концепциите за управление на четиримата кандидати за овакантения от Ася Петрова пост са качени на сайта на ВСС.
Диан Долапчиев към момента е временен председател на ШОП. Той е роден през 1951-ва в Провадия. 29-годишният му магистратски стаж е в системата на прокуратурата. Ако получи доверието на ВСС, той обещава да продължи да развива добрите практики, които са вече наложени в ШОП. Долапчиев е приложил към документите си атестация от бившата си шефка Ася Петрова, която казва за него, че „проявява самодисциплина и чувство за отговорност“.
Роденият през 1969-та в Монтана Орлин Куздов е бил следовател, а е прокурор от 2006-та. В концепцията си пише, че също ще работи на базата на приемствеността, но добавя, че е от изключителна важност да се намери метод за оптимизиране на работата и достигане на високи нива на професионализъм, съобразно европейската правна рамка. Той предлага също така да се намери подход към специализация на прокурорите като преписките и делата се разпределят на база обща криминална и икономическа престъпност. Куздов предлага и специализирани прокурори за дела за злоупотреба със средства от ЕС. Залага като приоритет срочното решаване на случаите. Куздов е приложил атестация от комисия от Варненската апелативна прокуратура.
Димитър Арнаудов е роден през 1958-ма в Нови пазар. Бил е адвокат, следовател, а е прокурор от 2010-та. В концепцията си той твърди, че „Окръжна прокуратура - Шумен през последните 3 години се утвърди като гарант на правовия ред в региона". Той казва, че ще положи максимум усилия за решаване на досъдебните производства в най-кратки срокове. Смята че „контактите на прокуратурата с медиите не следва да се превръщат в самохвалство“ и запазването на следствената тайна по всички наказателни производства е принцип в наказателното право. Арнаудов не прилага препоръки.
Димитър Димов е роден през 1954-та година в Омуртаг. Бил е стажант-съдия, военен следовател, военен прокурор от 2009-та до сега зам.-окръжен прокурор в Шумен.
В концепцията си той посочва като основни проблеми недостатъчния опит на новоназначените разследващи полицаи и недостатъчната подготовка и квалификация на прокурорите и разследващите полицаи, особено в работата по дела за престъпления против финансовата данъчната и осигурителната системи и корупционни престъпления. Той предлага и „оптимизиране организацията на работата на Окръжна прокуратура и безусловно прилагане на програмата за случайно разпределение „Law choice“. Димов предвижда и въвеждане на система за ежеседмичен контрол за броя и вида на проведените процесуални действия от всеки разследващ орган. Той има атестация от варненската военна прокуратура.
Припомняме, че мястото е вакантно, след като в началото на януари Ася Петрова стана част от екипа на Главния прокурор Сотир Цацаров.
ВСС не посочва срок за обявяване на победителя в конкурса.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Въх мари божкеее
policai
дано не баде димов,ще се варнем с 40-50 години назад и в раследването и в досадебното и при посещение на птп сас средна или смарт.шумен няма да се развива с прокурор-комунист,а димов е толкова обременен сас миналото си като военен следовател и военен прокурор,чеееееееееееее.
* Коментар транслитериран от системата
8 7Анонимен
Димов такъв Димов онакъв,абе ченге оня физкултурник върна полицията бетер комунизма.
Честито!
Щом Димов е в играта, значи ще е Димов, Долапчиев отпада!
Другите нямат шанс!
Честит
Един читав човек.
мнение
Като чета развитието на всички кандидати Арнаудов е май най подходящ, щото се е развивал в службата без протекции и само с много, много честен честен труд и компетентност.
lunohod
Очевидно нито един от кандидатите не е достоен за длъжността. Лично аз считам, че ролята на окръжния прокурор е да вдъхне смелост на "държавните обвинители" за реални мерки срещу престъпниците, а не малодушие, равнодушие и "нормативен" страх.Малко повече справедливост за пострадалите от престъпления. Все пак прокурорите да не забравят, че получават високите си възнаграждения за да служат на обществото, а не за да сервилничат на адвокатурата.
Анонимен
ще се счупи клона от толкова мераклии.
Анонимен
Новобранец постъпва полицай. След три месеца шефът му го вика за разговор:
- Абе ти защо не ходиш в касата да получаваш заплата?
- Ама то и заплата ли имало? А аз си мислех - на ти пистолета и се оправяй сам.
ЧУРУЛИК ПЕНЧО
На всичките тия мераклии за кокала са им известни ризките на цял град и от всичките тях никой не е шуменец. На оная семейната с едното дете, дето обикаляше да поебава бригадни генерали освен ризките и други работи са всеизвестни. Всичките им трябва един външен да ги души,пък ако ще и адвокат дето ги е хранил, защото всичките я карат с чорбаджийски манталитет и взимат държавата за своя!