Синдикатите в БНР изразяват силно безпокойство по повод заявеното намерение от СЕМ да обяви процедура за избор на генерален директор на обществената медия през този месец, алармират в писмо до президента синдикатите в БНР.
"Опасяваме се, че този изключително важен избор за една от най-авторитетните медии в страната може да бъде манипулиран и опорочен. Основание ни дава фактът, че процедурата предполага този избор да се извърши от Съвета за електронни медии – орган с невисоко доверие и авторитет, включително и заради опитите му за намеса в дейността на БНР. Освен това, трябва да се има предвид и фактът, че един от членовете на медийния регулатор е с неизяснен статут и то по време на подготовката на предсрочни избори и ново правителство", се посочва в писмото.
Според Закона за радиото и телевизията, Съветът за електронни медии е в състав от пет души, като трима от тях се избират от Народното събрание. Към днешна дата един от членовете на парламентарната квота е с изтекъл мандат повече от година. При тези обстоятелства гласуването му може да бъде атакувано, а изборът – обжалван. В случай на оттегляне от вота на члена на СЕМ с изтекъл мандат, участниците в гласуването остават четирима и е възможно да се стигне до блокиране на избора при разделяне на гласовете за най-добре представилия се кандидат в съотношение 2:2.
Освен това, изборът на генерален директор на Българското национално радио е вид обществен договор, а колкото и да не ни се иска и политически договор. Затова е логично желанието на новото парламентарно мнозинство след предстоящите избори за 42-о Народно събрание да излъчи свой представител в медийния регулатор. За да бъде и занапред Българското национално радио гарант за бърза, обективна и достоверна информация, смятаме, че новият генерален директор на най-авторитетната българска електронна медия без съмнение трябва да бъде избран в нормална обстановка, казват в писмото.
Убедени сме, че в сегашната икономическа и социална ситуация не би трябвало някой да има интерес да предизвика криза в обществените медии. Необходимо ли е да припомняме ретроспекции, свързани с кризата в БНР през 2001 г.? Важно е не да се търси формално прилагане на закона, а да се прояви морална отговорност и обществена ангажираност. Затова настояваме, господин президент, да бъде отложено обявяването на процедурата за избор на нов генерален директор на Българското национално радио, за да стане това при пълен състав на Съвета за електронни медии", се казва още в писмото до президента. /БГНЕС
Коментари
Mutishev
Преди години, в свое изявление, във връзка с "избора" на Валерий Тодоров за Генерален директор на БНР, господин Лозанов сподели, че Валерий Тодоров не е неговият фаворит за поста Генерален директор на БНР, но е одобрил тази кандидатура, съобразявайки се с обществения натиск в подкрепа на г-н Тодоров. Не стана ясно дали г-н Лозанов се оправдаваше тогава, но остана впечатлението, че е допуснал минимални отклонения от процедурата по избор на Генерален директор на БНР. Зрителите трябваше да приемем, че компромисите с процедурата са допустими и оправдани, след като са мотивирани от обществения интерес.
Трябва да се отбележи, че зад кандидатурата на г-н Тодоров твърдо застанаха синдикатите на БНР, като най-активни бяха синдикалните структури на Радио Благоевград. Благоевградската любов беше разбираема, предвид светкавичните действия на г-н Тодоров, свързани с отсраняването на г-н Николай Ангелов от поста Директор на Радио Благоевград. И така, пристигнал от Москва, с много опит и с харизма, г-н Валерий Тодоров разгърна своя потенциал и за много кратко време възстанови интелектуалния дефицит в Радио Благоевград, породен от отсъствието на Николай Ангелов. За кратко време колективът на Радио Благоевград достигна до естествения извод, че Валерий Тодоров е най-достойният кандидат за поста Генерален директор и като такъв следва да оглави БНР. Освен това, г-н Тодоров, със своя изключителен професионален инстинкт, успя да открие сред колектива на Радио Благоевград възможно най-достойния си заместник, в лицето на Елисавета Каменичка, която доказа на колегите си, че няма непостижима цел, когато следваш мечтите си, работиш в екип и се опираш единствено на… интелекта си......
Сега, след толкова години, господин Лозанов отново се измъчва, понеже Валерий Тодоров не е неговият фаворит, но.... над БНР е надвиснала опасност. Ами, ......сложно е. Какво ще правим, ако се наложи да се подпише някое документче? С две думи - дайте да си го оставиме човека, защото той е тъй жизнено необходим за БНР, тъй както въздуха и слънцето за ........ И най-важното - г-н Валерий Тодоров отново се радва на споделена любов със синдикатите на БНР, които писали до президента, че си го искат, но… това не било натиск. Освен на всенародната любов, г-н Тодоров вероятно разчита и на спонтанната подкрепа на обединените студенти и лично на подкрепата на техния духовен водач - д-р Хр. Стоичков ??!!
Г-н Лозанов, мисля си, че два мандата са твърде малко време за разгръщането на пълния потенциал на един велик човек, а ?