Синдикатите в БНР изразяват силно безпокойство по повод заявеното намерение от СЕМ да обяви процедура за избор на генерален директор на обществената медия през този месец, алармират в писмо до президента синдикатите в БНР.

"Опасяваме се, че този изключително важен избор за една от най-авторитетните медии в страната може да бъде манипулиран и опорочен. Основание ни дава фактът, че процедурата предполага този избор да се извърши от Съвета за електронни медии – орган с невисоко доверие и авторитет, включително и заради опитите му за намеса в дейността на БНР. Освен това, трябва да се има предвид и фактът, че един от членовете на медийния регулатор е с неизяснен статут и то по време на подготовката на предсрочни избори и ново правителство", се посочва в писмото.

Според Закона за радиото и телевизията, Съветът за електронни медии е в състав от пет души, като трима от тях се избират от Народното събрание. Към днешна дата един от членовете на парламентарната квота е с изтекъл мандат повече от година. При тези обстоятелства гласуването му може да бъде атакувано, а изборът – обжалван. В случай на оттегляне от вота на члена на СЕМ с изтекъл мандат, участниците в гласуването остават четирима и е възможно да се стигне до блокиране на избора при разделяне на гласовете за най-добре представилия се кандидат в съотношение 2:2.

Освен това, изборът на генерален директор на Българското национално радио е вид обществен договор, а колкото и да не ни се иска и политически договор. Затова е логично желанието на новото парламентарно мнозинство след предстоящите избори за 42-о Народно събрание да излъчи свой представител в медийния регулатор. За да бъде и занапред Българското национално радио гарант за бърза, обективна и достоверна информация, смятаме, че новият генерален директор на най-авторитетната българска електронна медия без съмнение трябва да бъде избран в нормална обстановка, казват в писмото.

Убедени сме, че в сегашната икономическа и социална ситуация не би трябвало някой да има интерес да предизвика криза в обществените медии. Необходимо ли е да припомняме ретроспекции, свързани с кризата в БНР през 2001 г.? Важно е не да се търси формално прилагане на закона, а да се прояви морална отговорност и обществена ангажираност. Затова настояваме, господин президент, да бъде отложено обявяването на процедурата за избор на нов генерален директор на Българското национално радио, за да стане това при пълен състав на Съвета за електронни медии", се казва още в писмото до президента. /БГНЕС