Нещо като Тристранен пакт за принципите, насоките и решаването на проблемите в здравеопазването подписаха днес пред медиите ДСБ, "Единство" и БЛС, предаде репортер на БГНЕС.

Подписи под него сложиха председателите на тези организации при домакинството на ДСБ. Стигнахме до един кратък документ, придружен с допълнителен протокол и днес пред вас ще го подпишем, заяви в началото на изявлението си на извънредния брифинг лидерът на Иван Костов.

Благодаря на ръководствата на ДСБ и "Единство" за съгласието им да подпишем споразумение, придружено с план за действие, каза на свой ред председателят на УС на БЛС д-р Цветан Райчинов. Такъв документ изпратихме до всички партии, но от ДСБ реагираха най-бързо, добави той. Същността на документа е накъде да върви българското здравеопазване и как най-бързо да се решат проблемите в него. Мнението на БЛС е, че основата на реформата в нашия сектор е да се постигне национален консенсус за здравеопазването, потвърди д-р Райчинов.

Озадачени сме от факта,че реформата в здравеопазването още не е тръгнала, въпреки далечното оповестяване на нейния старт, каза Христо Панчугов, председател на УС на НС "Единство". Сигурен съм,че оттук нататък българската политика само може да спечели от ясното формулиране на задачите, посочи той.

За нас този документ е важно начало, заяви Петър Москов ръководството на ДСБ. БЛС декларира,че не е част от причините за хаоса в здравеопазването, а част от решението му. Ние сините винаги сме държали за модернизацията в сектора. БЛС извоюва съюзник в наше лице за принципи, политики и действие, отбеляза Москов. В документа гарантираме,че със съвместни действия ще изпълняваме принципите ,заложени още през 1999 г., казваме,че тяхното изоставяне започна след нашето управление и сега ги връщаме. Казваме също,че държавата избяга от финансовите си ангажименти към здравната система. Време е да се сложи край на гаврата с пациентите и да се гарантира качеството на здравното обслужване, подчерта той. В този документ постановяваме,че здравните вноски ще отиват само за здравето на хората и тези пари в НЗОК ще бъдат използвани пряко за нашето лечение, категоричен бе Москов.

Срокът на споразумението е от подписването до края на мандата на 42 НС.

Сред пакета от мерки, заложени в споразумението е и въвеждането на електронна здравна карта като носителство на права на пациента за достъп до системата, отменящ административните лимити. Ще съдействаме за постепенна, поетапна демонополизация на Здравната каса, посочи д-р Райчинов. Има много механизми, които да позволят лекарствата да стигнат цени, приемливи за пазара и поносими за гражданите, добави той. В рамките на този парламент сме предложили не само цял пакет, но и две мерки, които бяха отхвърлени, припомни бившият депутат от СК Ваньо Шарков. Спомнете си колко пъти сме предлагали диференцирана ставка за ДДС за лекарствата - ако го бяха приели в 41 НС тя щеше да доведе до поевтиняване и на други здравни услуги. Предложихме да бъде разкъсана веригата между производител, търговец на едро и търговец на дребно- и отново отхвърлиха тази мярка, каза той. Ако това бе станало българите нямаше да ходят в Гърция и други страни, за да си купуват лекарства, заяви Шарков. 5 пъти се е увеличил разходът за лекарства от началото на реформата- няма друга стока у нас, чиято цена да се е увеличила толкова драстично, освен цигарите, уточни Костов.

Служебният министър не може да осъществи реално тези мерки, но може да смени състава на Надзорния съвет на Здравната каса, за да отидат там компетентни хора и да се противопоставят на всевластието на управителя й, отговори д-р Райчинов на въпрос на медия. Той може да промени Наредбата за специализациите, за да могат младите български лекари да остават в България, а не да емигрират в търсене на по-добра реализация, отговори и Шарков по отношение на възможните стъпки в тази посока, които могат да бъдат предприети от служебния кабинет. /БГНЕС