Поискахме от представителите на ОССЕ да изпратят неограничена мисия наблюдатели, а не - ограничена. Поискахме ОССЕ да се осъществи пълно наблюдение на изборния процес.

Това каза лидерът на ДПС Лютви Местан на пресконференция на ръководството на ДПС след среща с междинната мисия на ОССЕ, предаде репортер на БГНЕС.

ДПС поискали от ОССЕ минимум един наблюдател за всеки избирателен район, т.е 31. Местан посочи, че поискали пълно наблюдение на изборния процес, а това означава мониторинг и на решенията, които ще се вземат от комисиите. Пълното наблюдение е с оглед не само на броя наблюдатели, а и времетраенето му минимум 6-7 седмици.

Обърнахме внимание, че някои от задължителните препоръки на ОССЕ не са приети от управляващото мнозинство. "Обърнахме по-сериозно внимание на факта, че нарушенията на изборния процес са по отношение не толкова на конкретни разпоредби от ИК, а се свързват с неправомерното използване на властовите позиции за партийните цели на управляващата партия. Това грозно явление всички държавни служители да се впрягат за неправомерен натиск върху свободната воля на избирателите не трябва да се допуска на предстоящите парламентарни избори", категоричен бе Местан. Той посочи, че са наясно, че не може да има политически стерилни хора и всеки държавен служител може да има своите пристрастия, но не може да го "прави от позиция на държавен служител да използва властта си на държавен служител за натиск върху българските граждани".

Обърнали и специално внимание да се наблюдава онова, което се случва след приключване на гласуване от броене на бюлетините, особено отчитане на резултатите в първичния протокол и какво става с движението на изборните книжа от СИК до РИК, както и да се наблюдава поведението на определени полицаи, полицейски шефове. "Има още по-грозни явления на места, когато едни яки момчета с джипове се въртят около СИК и внушават определени настроения, страхове у избирателите", каза председателят на ДПС.

Те отново поставили въпроса за Информационно обслужване. Категоричната позиция на ДПС е, че е най-добре тази отговорност да се повери на специализирани граждански сдружения, които имат експертиза по темата. "В ИО няма място за политически ангажирани лица, които освен всичко друго не крият и политическите си пристрастия. Наслушахме се на реакции, които определяме като несполучлив рикошет на принципната ни позиция. Ние никого не сме обвинили, че е фалшифицирал изборни резултати, ние просто питаме: "Кое е онова всичко, което въпросният професор възнамерява да направи срещу партиите от тройната коалиция, за да им попречи да се върнат на власт? Кое е онова всичко, което той ще направи от позиция на председател на УС на ИО", каза Местан. Той посочи, че без да слага епитети, за да определи отговора на Михаил Константинов е, че е имал предвид гласа си, че няма да го даде. "Не му го искаме неговия глас, но той не е интервюиран като един от 7 млн. гласоподаватели", а заради председател на ИО и заканата ангажира този му статут.

ДПС Имат амбиция да покрият със свои членове всички избирателни комисии и те също да следят случващото се в деня на изборите. Все още не се знае какво ще отговори ОССЕ, но на Местан му са се сторили загрижени за ситуацията в страната. Според него те имат основния защото предишната им мисия за първи път е завършила с толкова много препоръки.

"Нашата молба е наблюдател на честността на вота да се превърне всеки един български гражданин, защото надявам се ГЕРБ да са разбрали следния горчив урок: С лъжливи обещания можеш да дойдеш на власт, но не можеш да задържиш властта, с откраднат вот можеш да съхраниш, запазиш за кратко властта си, но рано или късно народното недоволство ще те изяде - като доверие", заяви Местан. /БГНЕС