Партията Демократична гражданска инициатива ще бъде мандатоносител на протестиращите, които искат да участват в предсрочните парламентарни избори.
Ангел Славчев, Дончо Дудев и Янко Петров няма да бъдат кандидати за народни представители, те ще останат отвън и ще създадат групи за натиск, предаде репортер на БГНЕС. Това обявиха днес тримата лидери на гражданските протести. Ще променим системата чрез младите хора, чрез мъдростта на възрастните и по най-моралния начин, обясни Ангел Славчев. В нашите листи 90% ще участват хора до 35-годишна възраст, това ще бъде младият парламент на България, това е нашата цел, добави той.
Нашата партия няма да се коалира с ГЕРБ или БСП, ние се борим срещу тези партии на прехода, а те нищо не направиха, каза още Славчев. Няма я промяната, при тях има само една подмяна, затова смятаме, че гражданите трябва да влязат във властта, а това е единственият законов начин в момента, заяви активистът.
Нашите цели остават същите, не сме политици, не искаме да сме такива, добави колегата му Янко Петров. Според него трябва да се достигне до морална форма, в която гражданинът трябва да е над всичко. Оставаме на улицата, защото това е мястото, където трябва да се преборим, да покажем на хората, че има морал, добави активистът. По информация на Петров партията - мандатоносител ще даде възможност на хората по градовете да излъчат свои представители, без да се налага натиск. Промяната ще се постигне от гражданите, не от политическите партии, заяви той.
Славчев определи като цел 160 депутатски места за обединението между протестиращи и ДГИ. Опитахме се да дадем шанс на предишното правителство да промени ИК, чрез който да се даде равнопоставеност на гражданите да участват заедно с партиите, продължи Славчев. Това не се случи, всички партии в парламента ни прави една картелна сделка, за да прецакат гражданите, заяви активистът. Притеснени сме от поведението на президента, от МВР, част от нас не са свалени от отчет, телефоните ни се подслушват, каза още протестиращият. Ние нямаме какво да крием, затова в момента предприемаме спешни действия - за да може да променим системата, имаме подкрепата на над 1 млн. българи за гърба си, заяви Славчев.
Нашите искания са насочени в посока смяна на системата и граждански контрол, никой от нас няма да обещава 500 лв. пенсия и 1000 лв. минимална заплата, заяви Дончо Дудев. Стигнахме до извода, че това нещо може да стане отвътре, затова ние ще участваме в предсрочните избори, добави той. Имаме морално задължение към обществото и ще го направим. "В началото излязохме и казахме, че системата трябва да се промени, използвахме всички законови методи. За съжаление имаше и хора, които бяха бити поръчково, реакцията от страна на власт имащите и институциите беше нулева, те абдикираха", каза още активистът.
За да се промени системата ние се обединяваме около пет основни цели, те включват промяна на Закона за референдумите, включително възможността да бъдат отзовавани депутати след местен референдум, продължи Дудев. Изредените от активиста искания са следните: Промяна на изборния кодекс, особено в частта за участието на гражданите в изборния процес; Промяна на нормативната рамка, определят независимостта на съдебната система. Регулиране на енергийния пазар и ефективно прилагане на антикартелно законодателство; Въвеждане на електронно правителство, улесняване на възможността гражданите да получават електронен подпис и достъп до услуги.
Нямаме време да сформираме наша партийна организация, затова се обърнахме към Стефан Пеев и ДГИ, поясни Дудев. "Той декларира съпричастност към нашите искания, декларира своята почтеност и желание да даде път на младите да участват в този граждански контрол" заяви активистът. В началото ни натискаха "динозаврите", отказахме на всички работа с тях, допълни Янко Петров. Той определи ДГИ като единствената партия, предложила своите изборни листи без да има ограничения за гражданите в тях.
Изправени сме пред момент, в който държавата е в катастрофа, няма социална група, която да не протестира и да е доволна от управлението, каза Йоанна Иванова, една от първите кандидати за депутат на протестиращите и ДГИ. Тя подчерта, че желаната от протестиращите промяна трябва да се случи и в самия парламент. Иванова прочете и се подписа под официална декларация, чрез която пое отговорността при евентуално влизане в НС да не сменя своята партийна принадлежност и да не подкрепя опити за създаване на правителство от традиционните политически сили.
Това, което лично аз искам, е смисълът на народния представител да бъде изпълнен в парламента, продължи Иванова. А там в момента такива няма, има представители на икономически интереси, добави тя. Няма хора, които да отнесат гласа на гражданите до парламентарната трибуна, поясни тезата си Иванова. Ако нямаме мнозинство ще извършваме граждански контрол и ще дадем възможност граждански предложения да се чуват от парламентарната трибуна, добави Ангел Славчев. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар