Известният варненски бизнесмен Ангел Дерменджиев разговаря днес с кмета на Шумен Красимир Костов за приватизацията на местната Топлофикация. Срещата се състоя в кабинета на градоначалника, след което той и заместникът му Митко Киров дадоха кратък брифинг.
"Ние приехме интереса на г-н Ангел Дерменджиев от Варна. Той се занимава със завода за преработка на битови отпадъци във Варна. Той искаше да се информира какво е отношението на общината по отношение на приватизацията на ТЕЦ-а в контекста на това, че се намираме в месец на предизвестие за прекратяване на договора. Ние потвърдихме, че ако до 6-ти април, както е срокът на месечното предизвестие, няма промяна в поведението на „Телемения“, ще прекратим договора и сме готови да предложим на Общинския съвет да открием нова процедура за приватизация“, каза Красимир Костов.
Дерменджиев обещал следващата седмица да изпрати официално писмо с инвестиционното си намерение. Костов обясни, че за момента не знае коя е фирмата, която стои зад варненеца.
Проверка в Търговския регистър показа, че Ангел Дерменджиев е съсобственик във фирма „Екоинвест Асетс“ АД, която притежава завода за преработка на отпадъци в кв. „Белослав“. Съдружници са му Стелиан Панов, Николай Панов, Димка Маринова и Добромир Петров. Дружеството няма опит в енергетиката. Такъв има друга фирма с участието на Дерменджиев -„Пирин ват“ ООД. Същата бе една от четирите, които закупиха документи за участие в първата процедура за приватизация на „Топлофикация-Шумен“. Впоследствие фирмата не плати депозит за участие. В „Пирин ват“ има четирима съдружници - Кирил Добрев, Ангел Гераксиев, Ангел Дерменджиев и Еленко Божков, като с най-голям дял е Добрев. ООД-то притежава водноелектрически централи. Общо фирмите с участие на Дерменджиев са 26.
ШУМ.БГ
Коментари
@
ТИМАДЖИЯ В ШУМЕН..
Е, това е истината
Парите, които ще даде тази фирма, ще влязат в касата на БСП. Това е новата схема за партийни пари. Иначе няма как да ги дадат, а чрез обществени поръчки, фалшиви приватизации, НПО и други маргинални структури на БСП, които смучат от нашите пари. Кой нормален човек ще иска фирма, която няма клиенти и няма да има.
Анонимен
Това, което всеки ден "убива" БСП е информацията. Ето, това е инвеститора.
Арестът на бизнесмена Ангел Дерменджиев във вторник от агенти на ГДБОП разпали наново скандала със завода за боклука във Варна. 45-годишният предприемач има участие в общо 26 фирми и обединения, сред тях е и “Екоинвест асетс”. Зеленият билборд с логото на дружеството стои на разклона към пътя за предприятието, което се намира близо до с. Езерово - на 13,5 км от центъра на Варна.
На предишните местни избори Дерменджиев води листата на “Гергьовден” за общински съветници във Варна. Въпреки че остана само кандидат-политик, мнозинството в местния общински съвет сякаш винаги е било на негова страна. Най-показателна за това е сделката със завода за боклука. За построяването му бе необходим цял един мандат, а за подготовката му - два. През това време се смениха няколко мнозинства в общинския съвет на Варна - от яркочервено до настоящото, доминирано от ГЕРБ. Но явно когато зад една сделка са заложени интереси за десетки милиони левове, политическите цветове се размиват.
Процедурата за избор на изпълнител на предприятието в село Езерово бе обявена четири месеца преди местните избори през 2007 г. Тогава спечелилият консорциум на Дерменджиев дори още не съществува като юридическо лице. На 22 юли новосъздадената компания стана победител, с когото община Варна сключи договор за преработка на отпадъците за 10 години. Цената, с която “Екоинвест асетс” спечели, бе 65,66 лв./тон смет без ДДС. За същата услуга софийската “Еко-Рай-Системс” предлагаше 46,80 лв./тон, а варненската “Ескана” АД - 41,23 лв./тон. Въпреки липсата на математическа логика най-високата цена бе определена за икономически най-изгодна. Прокуратурата започва две последователни разследвания по публикации в медиите и по жалба на хората от Езерово. Проверките завършиха, без да се образува дело.
Изграждането на завода бе удължавано няколко пъти от настоящия общински съвет и вместо за заложените по договор 24 месеца реално бе пуснат след 44 месеца. Прерязването на лентата стана на 18 юни т. г. от настоящия кмет и кандидат за четвърти мандат от ГЕРБ Кирил Йорданов и от премиера Бойко Борисов. Празникът обаче бе помрачен от протести на бивши съдружници на Дерменджиев. Те твърдяха, че са измамени от него и че той им дължи седемцифрена сума.
“Дайте ми имена и адреси, както и подробности за случая и ще възложа проверка на ДАНС”, заяви тогава Борисов. Според ръководството на завода в инсталацията са инвестирани около 50 млн. лв. По условията на договора между “Екоинвест асетс” и община Варна местната хазна трябва да налива годишно минимум 8,5 млн. лв. за преработката на отпадъци, като сумата се индексира с годишната инфлация. Парите са 2 пъти повече от това, което кметството плаща за депониране на боклука на сметището в с. Въглен.
Варненци смятат, че разработката срещу Дерменджиев е тръгнала именно от обещанието на Бойко Борисов, тъй като едно от обвиненията срещу бизнесмена е свързано с обществени поръчки. Някои предполагат, че арестът е заради други фирми на Дерменджиев, печелили ремонти на пътища и снегопочистване от времето на разследвания бивш пътен шеф Велико Желев.
Полицията е задействана от ГЕРБ и арестът цели да предпази Кирил Йорданов от компромати, коментираха активисти на БСП. Според тях именно кметът, който сега ще се явява с подкрепата на ГЕРБ, е покровителствал фирми, свързани с Дерменджиев. Йорданов вчера не бе открит за коментар.
Депутатът от БСП Кирил Добрев:
Не мога да нося отговорност за действията на лица, с които съм се срещнал преди 10 години и съм влязъл в бизнес отношения.” Това заяви пред “Труд” соцдепутатът Кирил Добрев, който е бил съдружник с Дерменджиев във фирмата “Пирин ват” ООД.
“Познавам по-добре сина на г-н Дерменджиев, който е прекрасно момче. Между другото Ангел Дерменджиев е сериозен бизнесмен във Варна, който се ползва с обществен авторитет. Фирмите му, доколкото знам, се обслужват от адвокатската кантора на члена на централното ръководство на ГЕРБ и депутат от управляващата партия Павел Димитров. Лично премиерът откри завода за битови отпадъци в морската столица, който е построен от фирма на Дерменджиев. За повече информация по другия му бизнес търсете Павел Димитров и премиера Бойко Борисов, с когото заедно срязаха лентата на завода”, категоричен бе Кирил Добрев.
Анонимен
кмета краде здраво
* Коментар транслитериран от системата
0 4Коцев
ТИМ-аджиите завладяват и Шумен! Ужас!!
mumun galipov
аз съм чувал , че където има ГОЛЯМА ДАЛАВЕРА" все са замесени ТИМаджии. Те държат далаверата в града . И в държавата
* Коментар транслитериран от системата
1 1Lazarov
Ангел Дерменджиев работи основно във Варна. Той е добре познат в политическите среди на града. На миналите избори беше водач на листата с кандидати за общински съветници на "Гергьовден" в морския град. Завършил е икономика и търговия в университета в Свищов. Бил е управител на три строителни фирми, които основно се занимават с поддържане, ремонт и изграждане на пътна инфраструктура. Името му се свързва с изграждането на сладкарниците "Лучано" във Варна и дискотеката "Плаза" в София. Фирмата му "Пътстрой" пък се намира в една сграда с друга емблематична за Варна - фирма "Хидрострой" АД. Според запознати истинският старт на тази фирма под името "Хидрострой-инвест" АД може да е датата на една стара регистрация от 24 април 2003 г., където се вижда, че неин изпълнителен директор е Ангел Дерменджиев, а зам.-председател е била Мая Желева. Тя пък е съпруга на бившия директор на Областно пътно управление - Варна, който по-късно, през юни 2005 г., става и изпълнителен директор на Агенция "Пътища".
"Тепърва очакваме жалби от още измамени лица от Дерменджиев. Ще разпитваме и хората, чиито имена стоят като длъжници в записите на заповеди", заявиха от МВР.
?
не и ли поважно да работи и да разкрива нови работни места,отколкото умните ви коментари
Шмоко Оригинал
Трябваше да пишете Боклук е кандидат за ТЕЦ-а.