Има пререкания между отделни групи сред протестиращите, това не прави добро. Тази обществена тенджера под налягане ако завърши в пререкания, това ще е разочароващо и обезверяващо. Това каза пред БНР политологът Първан Симеонов, директор на "ББСС Галъп интернешънъл".
На пръв поглед става нещо като Катуница – гигантско избухване посочи Симеонов. Според него, всички от елита изглеждат свити, а всички радикално настроени са понадигнали глава. "Енергията на улицата продължава да виси като Дамоклев меч над тези хора. При следващите съмнения в елитите, протестиращите хора отново ще са там, на улицата. Шамарът от улицата беше толкова оглушителен, че ще държи влага на партиите и елитите още дълго време и слава Богу", подчерта Симеонов.
От своя страна социалният антрополог Харалан Александров каза, че мимикрията на политическите партии в граждански сдружения отдавна се случва. "Но изцяло не може да се промени протестната природа на тези организации. Бъдете сигурни, че политическите инженери смятат трескаво ден и нощ. Някои от тях са трогателни, както видяхме това начело с Христо Стоичков вчера. Ние наблюдателите трябва да разграничаваме фалшификата от автентичното, досега не се налагаше, защото имаше само фалшификати на терена", подчерта Александров.
Според Симеонов, идва време за узряване, в което част от групите на протестиращите имат все още време да наложат някакъв обществен сюжет. "Трябва да се замислим как и къде ще правят кампания протестиращите. Кампаниите имат строги правила, заплащане. Част от медиите мисля, че ще проявяват избирателна пропускливост спрямо протестиращите, което и сега виждаме", коментира Симеонов.
Александров пък посочи, че улицата е успяла да се превърне в медия за известно време.
Политологът Симеонов заяви, че левият завой на левицата го наблюдавахме и седмица преди протестите. "Левият завой се случи дни преди цялата улица да зазвучи ляво. Нещо подобно се случи и при Кунева. Преди протестите тя говореше за ВНС, промяна в Конституцията, някак си вълната след това направи така, че и тези приказки не се чуваха. Имаше период в който всички партии като че ли се спотайваха. Сега започват да се окопитват - и управляващи, и опозиция излязоха от храстите. БСП напомни за левия си завой, Кунева има свой план от 31 точки и трескаво текат коалиционни сметки сред по-малките. Атака като че ли се понесе на гребена на вълната в търсенето на ново атакоподобно нещо. Има контраатака в момента на партийния елит и тя ще бележи и сюжетите до изборите. Виждаме как ГЕРБ се опитва да се дистанцира от друго крило в ГЕРБ. Цветановският ГЕРБ се опитва да се дистанцира. БСП се опитва да каже, че това е втори ГЕРБ", подчерта Симеонов.
Според Александров, тази конфликтна динамика се случва в партиите и в обществото. "Старото лидерство води битка на два фронта. Очевидно имаме и поколенческа промяна, катализирана от натиска на едно друго поколение, което излезе на улицата. Тази поколенческа промяна започна ДПС и то много видимо. Оттеглянето на старото поколение там ще стане много по-контролирано. Вътре в БСП има вълнуващи сюжети. При ГЕРБ е интересно дали ще има такъв процес. ГЕРБ функционира като колективно цяло – най-вероятно с две глави. Дали ще се освободят от властта на бащата ще бъде интересно. За щастие като цяло имаме и плах, крехък процес на развитие, много се надявам да не го загубим", каза още Александров. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар