Бългaрия не помни в своята история толкова краен, толкова категоричен израз на граждански протест както шестте самозапалвания на български граждани през февруари и март 2013г., заявиха от движение "Българска пролет", предаде репортер на БГНЕС.
Те призоваха гражданите днес да запалят по една свещичка пред президентството в 19 часа. Отзоваха се само десетина души.
Преди 44 години един чешки студент – Ян Палах направи същото и остана в историята на своята страна. Днес корумпираните български партии и политици, които превърнаха 41-то Народно събрание в най-ниско авторитетната институция, се правят, че самозапалванията не значат нищо, че това били ненормални явления, че "тези хора трябва да се лекуват".
За да се противопоставим на гаврата с паметта на Траян Маречков, Пламен Горанов, Венцислав Василев и Тодор Йовчев, ние призоваваме всички граждани да изразят почитта си със свещ в ръка пред Президентството на Република България, заявиха още от Българска Пролет.
БГНЕС припомня, че петима души се самозапалиха в рамките на един месец. Четирима починаха, един от тях е жив и е приет в "Пирогов".
Първият случай на самозапалил се в страната след бунтовете бе на 18 февруари на 26-годишния Траян Маречков в центъра на Велико Търново, за съжаление той почина. Вторият беше 36-годишният Пламен Горанов от Варна, който се самозапали пред Община Варна в знак на протест срещу управлението на ГЕРБ, техният кмет Кирил Йорданов и групировката ТИМ. Състоянието на Пламен беше много тежко, той бе поставен в медикаментозна кома и лекарите се бориха за живота му. Във Варна и страната организираха десетки акции за кръводаряване, за да се помогне на Пламен. Той почина на националния ни празник - 3 март около 20 часа от полиорганна недостатъчност.
53-годишният Венцислав Асенов Василев се самозапали в сградата на община Раднево на 26 февруари. Когато влязъл в сградата на общината мъжът се обърнал към служителката на пропуска и казал: "Искаш ли да се запаля", след което лумнал в пламъци. Общинари смятат, че се е полял с бензин точно преди да влезе в сградата. Охранител на общината скочил да гаси мъжа, но пламъците бързо го обхванали. Разнесъл се силен дим в коридорите на общината. Веднага пристигнала и линейка, но Венцислав вече имал тежки изгаряния. На 10 март Венцислав Василев почина от тежките изгаряния.
52-годишният Димитър Димитров се запали на 13 март пред президентството. Той е с 25% изгаряния на цялата глава, шията, гърдите и пръстите на двете ръце и с опасност за живота в "Пирогов". Първоначално мъжът е стоял до фонтана пред президентството и не се е движел, разказаха свидетели на инцидента. След минута просто е пламнал. Мъжът има ковачница в с. Крайници, Дупнишко. Около мястото, където се е запалил имаше разхвърляни визитки. Самозапалил се е с бензин. Служители на НСО са го видели и са го угасили.
На 22 март почина самозапалилият се на стадиона в силистренското село Ситово 40-годишен Тодор Йовчев. Мъжът почина от полиорганна недостатъчност във Военноморската болница във Варна. Най-вероятните причини за отчаяната постъпка на Тодор Йовчев са безработицата, бедността и семейни проблеми. Закаран беше във Военна болница във Варна с 95% изгаряния. По информация на директора на болницата д-р Даниела Костадинова при приемането в болница мъжът е бил контактен. Пред лекарите е разказал, че е посегнал на живота си от отчаяние. Повтарял е "Писна ми, няма хляб, вече не се издържа". /БГНЕС
Коментари
Добави коментар