Регионалната здравна инспекция и Държавната психиатрична болница в Царев брод стартират комплекс от мерки за превенция на самоубийствата. Съвместните действия са по нареждане на Министерство на здравеопазването в отговор на зачестилите случаи в страната на самозапалване.

„От утре, заедно с колегите от психиатричната болница в Царев брод, стартираме консултации, както при нас в РЗИ, така и в болницата“, заяви днес на пресконференция зам.-директорът на инспекцията д-р Йорданка Маринова. Всички, които желаят да получат консултация от психолог или психиатър могат да се запишат на телефон 054/800 339 в РЗИ или на денонощния телефон в болницата 0885 081255. На пресконференцията присъстваха и директорът на болницата д-р Нели Николова и клиничният психолог Емилия Димитрова, които очертаха основните симптоми и белези, по които можем да познаем, че наш близък има суицидни намерения. „80% от самоубийците са сигнализирали за проблем поне месец преди това, а често след опита изказват съжаление и обещание, че повече няма да повторят“, обясни д-р Николова. Според нея, здравата семейна среда често успява да се справи с такива хора и намесата на лекар не е необходима. При липса обаче на такава среда е задължителна намесата на специалисти. „Загубата, най-общо казано, е основната причина за самоубийствата – загуба  на свобода, на достойнство, на перспектива или смисъл от живота – и, когато отчаянието и безнадежността станат непоносими, вероятността човек да си посегне на живота нараства“, обясни психологът Емилия Димитрова. Симптоми, при които трябва да се потърси консултация с психолог или психиатър, са уреждането на дела – приключване на сделки, завещания; репетиране на самоубийството – въпроси за самия акт и за това как действат различни отрови; злоупотребата с алкохол и психодепресивни вещества; т.нар. подобряване на състоянието – след опит за самоубийство, декларира, че е преживял безнадежността и отчаянието. „Важно е тези хора са бъдат изслушани, чути, и в никакъв случай да бъдат съветвани от близки, а намесата на специалист е задължителна, тъй като той има т.нар. „неутралност“ в ситуацията и опита да помогне“, каза още Димитрова.

18 случая на суицидни действия (7 мъже и 11 жени) са регистрирани в шуменска област само за първите два месеца на годината, като нито един няма фатален край. За сравнение пред първите два месеца на 2012 и 2011 е имало 14 опита без смъртен изход, а през 2010 – 17, като 1 е със смъртен изход. Според статистиката, най-често на живота си посягат във възрастта до 19 години и от 20 до 29 години, а най-често използваното средство са медикаментите. „Заради тази тенденция, след пролетната ваканция, ще направим и сегашните ни срещи по училищата, по-интензивни, ще обучим училищните психолози как да разпознават отклоненията в психичното развитие и ще препоръчаме тренинги в групи за справяне със стреса и други актуални проблеми на тийнейджърите“, обясни д-р Маринова.

В сравнение със страната нашата област държи нисък показател на самоубийствата – 5 на 100 хиляди, докато в страната са 13 на 100 хиляди.

Най-много опити за самоубийства, както в шуменска област, така и в страната, са направени през 2000 година, когато регистрираните са били 237, 36 от тях „успешни“.
ШУМ.БГ