18.5% е равнището на безработица в шуменска област през февруари, което е с 0.2 пункта по-високо спрямо януари, съобщават от Бюрото по труда в Шумен.
390 са постъпили на работа през миналия месец, от тях на първичния пазар на труда работа са започнали 233 лица. С посредничеството на бюрата по труда 314 лица са започнали работа, а по програми и насърчителните мерки за заетост са устроени на работа 157.
На първичния пазар са заявени 280 работни места, от тях най-много са от сферата на държавното управление, следвани от преработващата промишленост и селското стопанство. По програми за заетост са заявени 202 работни места, от тях 148 по НП „От социални помощи към осигуряване на заетост”. Останалите работни места са разкрити по Оперативната програма ”Развитие на човешките ресурси”, схеми „Отново на работа” и „Развитие”.

По 8 регионални програми за заетост на безработни лица тази година в общините Шумен, Велики Преслав, Венец, Хитрино, Смядово, Върбица, Каспичан и Нови пазар ще бъдат разкрити 100 работни места за срок до 6 месеца. Безработните ще бъдат наети в общополезни дейности като комунално битово обслужване, благоустройство на населените места, поддържане и опазване на общинска собственост, опазване и поддържане на околната среда и други общополезни дейности. Финансовият ресурс е в размер на 241 800 лв.

Германското правителство финансира нова програма за стимулиране на професионалната мобилност на младежи от Европа, интересуващите се от обучение и работа в Германия. Програмата “The Job of my life” („Работата на моя живот”) ще се реализира от Федералната агенция по труда и Централата за международно и специализирано посредничество /ZAV/  с партньорството на Агенция по заетостта, като член на мрежата EURES.
Кандидатите трябва да са между 18 и 35 години към момента на подаване на заявлението и да са завършили средно образование с успех над 5.00, като предимство ще имат тези, които имат ниво на език поне А1.
Курсовете на обучение по избрана професия са с продължителност от 3 до 4 години. Практическата част от обучението се провежда в 3 до 7 последователни дни от седмицата на работното място, а теоретичната – в 1 или 2 дни в професионално училище. При успешното полагане на финалния изпит пред Камарата на промишлеността и търговията или пред Занаятчийската камара, младежите получават официално призната степен на професионална квалификация.
Брутното месечно възнаграждение е до 818 евро. Първоначално, кандидатите трябва да са готови авансово да покрият разходи за езиков курс (А2) в България, езиков курс (В1) в Германия, пътувания за представяне на интервю, за започване на практика, за започване на професионалното обучение. Направените разходи впоследствие ще бъдат възстановени.
Кандидатите, които бъдат избрани трябва да подготвят автобиографии, да попълнят по образец формуляр на немски език и да имат готовност за явяване на интервю с представител на германската Централа за международно и специализирано посредничество.
Допълнителна информация можете да намерите в Бюрата по труда в цялата страна и на Интернет страницата на Агенцията по заетостта www.az.government.bg/eures/.
ШУМ.БГ