Продължава заблудата в България, че методът ин витро е неестествен. Малко са хората, които търсят помощта на Фонда за репродукция, защото процедурите, с които ние се занимаваме са лимитирани във времето и зависят от възрастта.

Това заяви пред БГНЕС д-р Георги Стаменов от новата болница "Надежда", в която се правят значителен брой оплождания по този метод. Той бе част от специалистите, които представиха дейността на Фонда за асистирана репродукция по повод четири години от създаването му.

Повечето жени мислят, че като имат проблем със забременяването могат да чакат 6 - 7 години и повече, а се оказва, че когато стигнат до нас вече са закъснели, продължи д-р Стаменов. Лично аз не смятам, че липсва толкова информираност на обществото за ин витро процедурата, колкото заблудата, че методът е неестествен, подчерта той.

Ин витрото е толкова естествено, колкото да ползваме автомобилите си или да пазаруваме в супермаркетите, той е просто част от нашия живот. 50 000 - 60 000 са двойките, които по-бързо биха могли да си решат проблема с ин витро, но това е само върхът на айсберга, коментира специалистът. Има хора, които са излезли от репродуктивна възраст и още чакат за деца - дали чрез осиновяване, или по друг начин, а една част от тях дори не са се замислили за това. При последното преброяване на населението много настоявахме да се преброят и хората с този проблем, но това не бе направено.

По наши данни двойките с репродуктивен проблем у нас са не по-малко от 150 000 - 200 000, уточни д-р Стаменов. Какво значение колко са точно, защото ако Фондът за асистирана репродукция покрива в момента 5 000 цикъла ин витро на година, а приемем, че 50 000 - 60 000 спешно се нуждаят от тази процедура, това означава 10 години работа, прогнозира той.

Смятам, че финансирането на тази дейност от НЗОК може би не е най-доброто решение, но истината е, че трябва да се създаде агенция или институция, която да се бори с проблемите на безплодието. Трябва и да следи и да подобрява раждаемостта в страната, насърчаването на майчинството, грижата за децата, препоръчва д-р Стаменов. Има много работа в тази посока и трябва да бъдем настоятелни.

На въпроса защо, според него, сме най-бързо топящата се нация в света д-р Стаменов отговори кратко: "Защото най-малко вярваме в себе си". /БГНЕС