С критики към "кабинета Борисов", ДПС на практика откри предизборната си кампания в село Корница, община Гоце Делчев при поклонението в памет на жертвите от възродителния процес от март 1973 година, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.

На възпоменанието в Корница не присъства новият лидер на Движението за права и свободи Лютви Местан. На церемонията бе заместникът му Алиосман Имамов, районният мюфтия Айдън Мохамед, колегите му от Смолян и Пазарджик, кметът на община Караачлъ - Турция, кметове от района и др. Водещият на митинга от трибуната пред читалището припомни хронологията на кървавите събития от 28 март 1973 година.

"Сегашното управление всички го изпитахте на гърба си, докараха хората до самозапалване, избиване на семейства, такава мизерия не е била никога, и наскоро обявиха, че пак искат да управляват със същия премиер, искат властта още веднъж, разбира се, че няма да им я дадем пак, вие няма да позволите това да се повтори", обяви вече бившият депутат Муса Палев.

"Предишните управляващи дойдоха със замах, с едни велики лозунги за справедливост и морал, който мит рухна много бързо. Готови бяха да ни обесят на площада, нашето ДПС беше виновно за всичко, дори за лошото време. А ние искахме само правата си на равноправни български граждани. Тогава те пристъпиха към вариант "Б", атака срещу религиозните ни водачи. Те бяха обвинени като най-големите терористи. Ако това са терористите на България, да са ни живи и здрави", завърши Палев.

"Проблемът на предишното управление бе че близо 40 на сто от младите ни не са в страната, те избраха изходите на Терминал 1 и 2, ни искаме тези изходи не за студентски бригади, а за европейско образование, за да видим как функционират европейските институции, защото това заслужава нашата младеж", каза лидерът на младежкото ДПС Илхан Кючук. "Именно заради посочените от Бойко Борисов терминали като изход на кризата ние днес тук казваме това правителство няма моралното и политическо право да управлява тази страна не втори мандат, а никога повече. И това ще го покажем на изборите на 12 май", завърши той.

"Никъде по света не е правено това нещо, да вземат етикета на човека-името му", каза районният мюфтия Айдън Мохамед. Според него, не може имамите да са заплаха за националната сигурност, визирайки делото в Пазарджик.

"Ако България е цветна градина, то вие мюсюлманите сте розата в нея", каза в словото си кметът на турската община Караачлъ.

Възпоменателните тържества започнаха с програма, изнесена от децата на Корница, след което мъжете се отправиха за молитва в джамията. В двора й всички желаещи можеха да се нахранят безплатно.

Днес сутринта бе проведена и възпоменателна молитва-мевлит в памет на жертвите от 1973-а. След словата, от трибуната пред читалището, на паметника на 5-те жетви от 28 март 1973 бяха поднесени цветя. Възпоменателните тържества продължиха след обяд днес с борби на стадиона в Корница.

На 28 март 1973 г. в с. Корница, влизат около 500 служители на МВР, срещу които българите мюсюлмани оказват силна съпротива. Опитите на властта за насилствена смяна на турско-арабските имена с български на българите мюсюлмани довеждат до ескалация на напрежението в с. Корница и в с. Брезница, Гоцеделчевско. Българските мюсюлмани настояват да бъдат признати официално за "турци", децата им да се обучават на турски език и да не се посяга на имената им. По време на Брезнишко-Корнишките събития са убити 5 души, 80 са ранени, 12 са пратени в затвора, други 300 изселени. /БГНЕС