Шуменският административен съд даде ход на делото срещу събираната от общината такса за предучилищната подготовка на 5 и 6-годишните в детските градини.
Припомняме, че делото е по жалба на журналиста Ангел Трайков, който оспорва решението на шуменски Общински съвет 28-ми юни м.г., с което родителите на децата в подготвителните групи дължат месечна такса от 15 лева, както и решението, че през периода 1 юни – 15 септември трябва да се заплаща пълен размер на таксата от 45 лева за града и 35 лв за селата.
На заседанието днес съдия Татяна Димитрова поиска от адвоката на ответника Валентина Велева няколко доказателства – правилника за дейността на Общинския съвет, старата редакция на оспорвания член 28 и доказателство за публичното разгласяване на въпросното решение. След това делото бе отложено за 7-ми май.
„Намирам, че превратно се тълкува законът, не е това духът му“, каза пред журналисти Валентина Велева.
По същия казус има заведени дела в няколко административни съдилища в страната. Едно от тях през февруари стигна до последна инстанция – Върховен административен съд, който отмени текстовете за такси в подготвителните групи като незаконни.
„Знам решението на Върховния съд и определено ме притеснява, но в крайна сметка детските градини определено ще изпаднат в много тежко финансово състояние. Става въпрос все пак за храната на децата“, каза адвокат Велева.
ШУМ.БГ
Коментари
Слушам и не вярвам
Предучилищната подготовка е задължителна, а родителите са длъжни да плащат.
Все си мисля, че предоставянето на платени услуги предполага правото на избор им, а не задължително ползване.
"Става въпрос все пак за храната на децата". Затова става въпрос, ама тази храна не е ли заложена в Общинския бюджет?!
гражданин
Парлама да става.
Ясно е, че се плаща храната на децата, те и в момента стоят гладни с тези мизерни 1.80лв. на ден за хранене на дете. Виждаме че държавата ни няма пари за да осигури храненето на децата, общината също, така че нека поне ние родителите да си плащаме храненето и децата да не седят гладни през деня.
А кой ще плаща?
Храненето не влиза в безплатните дейности по предучилищното обучение, само обучението е безплатно. И сега се вижда че парите за хранене на децата не стигат, по 2 дена в седмицата само постно ядат, 1 ден риба, главно скумрия че е по-евтина, 1 ден пилешко и 1 ден свинско или телешко. Като е постно децата набиват хляб, ако има да им дадат допълнително хляб, иначе стоят гладни. Така, че по-добре да плащаме малко по-високи такси и да има ядене за децата, отколкото да се хвалим че всичко било безплатно и децата също безплатно да стоят гладни.
12345
Като са толкова важни родителите, нека да отменят таксите, така всеки родител ще трябва да носи храна на детето си в градината! Ха да видим тогава дали ще са доволни?
Анонимен
Когато този съд се произнесе в полза на хората (а това ще стане, не се съмнявайте), общинските съветници ще бъдат ли подведени под някаква отговорност за беззаконията, които извършват и ще бъдат ли възстановени парите на хората за изминалите периоди?
ПИСНА МИ ОТ РАЗБИРАТЕЛИ
Прост народ ,слаба държава.Къде прочете,че цитирам"разбирач"- А кой ще плаща? 01.04.2013 12:59
Храненето не влиза в безплатните дейности по предучилищното обучение, само обучението е безплатно.
Да вземе да прочетете закона и да не пишете глупости по форумите и да си мислите ,че сте голямата работа.
ПАК СЪМ ТОЗ ДЕТ МУ ПИСНА
Делото ще се спечели,но до тогава учебната година ще е свършила,а таксите от родителите събрани.После води дело да си върнеш незаконно внесените пари....
АКО СТЕ БИЛИ НЕ БЛАГОРАЗУМНИ ДА ГИ ПЛАЩАТЕ ДЕ.
:)
Още един МАЛОУМНИК - 12345 01.04.2013 13:10
Като са толкова важни родителите, нека да отменят таксите, така всеки родител ще трябва да носи храна на детето си в градината! Ха да видим тогава дали ще са доволни?
12345
Какво искаш да кажеш бе Многоумник!!!