Малко преди началото на процедурата по увеличението на капитала си с 93 млн. лв. Корпоративна търговска банка (КТБ) се сдоби с нов акционер.
Това е регистрираното в карибска офшорна зона дружество DEWA International Ltd, става ясно от седмичния бюлетин на Централен депозитар. Засега няма информация кой седи зад новия акционер и дали има връзки с основния собственик и председател на надзорния съвет на КТБ - Цветан Василев, съобщава "Капитал".
DEWA купи 9.9% от акциите на банката (малко под 10%-овия праг, над който трябва да се иска одобрение от БНБ и задължително да се провери произхода на капитала) от "ТЦ - Институт за микроелектроника" на 22 март. Сделката е сключена при цена 90.70 лв. за акция или общо 54.4 млн. лв. за целия пакет. ТЦ-ИМЕ пък се сдоби с тези книжа около месец по-рано от други свързани и финансирани от банката лица на средна цена 83.5-84 лв. за акция, което означава, че печели около 4 млн. лв. от продажбата им и вече няма акции в институцията.
Разследване в последния брой на "Капитал" показа, че към края на 2011 г. КТБ е финансирала свързани компании за над 1 млрд. лв. далеч над законовите лимити. Една от схемите за превръщане на заеми от банката в собствени средства е именно чрез подобни борсови операции.
Например през последните години делът на "Бромак" (еднолично ООД на Цветан Василев) в капитала на КТБ падна от 60% на малко над 50%. Тези близо 10% от акциите, които според борсовите котировки на банката се оценяват на 40-60 млн. лв., бяха прехвърлени в кредитирани от банката свързани компании като "Юлита 2002", "Си ди мениджмънт", "Корект фарм", "Ареском", "Дивал 59", "Булит 2007", "Принт инвест 1", "Транстрейдинг" и др. Така реално кредитите на КТБ се озовават в "Бромак" като приход от продажба на акции и той може да я ползва за увеличение на капитала. Сега същият този дял отново е събран в "ТЦ-ИМЕ" и препродаден на печалба.
Друг пример в края на октомври 2012 г. компанията на Цветан Василев придоби пакет от 8.24%, или 607 хил. акции на "Булгартабак холдинг" (от финансирани от самата банка компании като "Никкомерс 01" и "Принт инвест 1") при цена 61 лв., които само два дена по-късно продава по 75 лв. за акция, от което реализира печалба от 8.5 млн. лв. Така се прехвърлят средства в "Бромак", които при това са с доказан произход - печалба от борсови операции.
С новопридобитите 9.9% акции новият акционер ще може да участва с предстоящото увеличение на капитала на банката, което за да е успешно трябва да бъдат записани половината плюс една от новите акции.
КТБ планира да издаде 600 хил. акции с емисионна цена на акция от 156.47 лв. "Бромак" вече обяви, че ще запише новите акции, които му се полагат, което означава че увеличението на капитала е подсигурено. Ако всички книжа бъдат пласирани, акционерният капитал на банката ще стигне 66 млн. лв., а постъпленията в нея ще са около 93 млн. лв.
Като цяло изборът на емисионна цена много над пазарната е странен. Тя напълно защитава настоящите акционери в банката от разводняване на дела им, ако не участват, тъй като новите реално ще вкарат повече пари отколкото получават. Така обаче процедурата едва ли ще е привлекателна за нови инвеститори, за които няма причина да плащат по 156.47 лв., като могат да си купят акции на борсата при сегашните нива под 100 лв.
"Бромак" притежава малко над половината капитала на КТБ, а вторият по-големина акционер с около една трета от акции е Bulgarian Acquisition Company II, контролирано от Държавния фонд на Оман (32.99%). Засега няма информация дали фондът или новият акционер имат намерение да участват в увеличението. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар