Дадоха ми думата, но понеже са чувствителни нещата, когато говорим за такива съкращения в армията, това го няма в откритата стенограма. Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев, предаде репортер на БГНЕС.

Така се оказа, че все пак не цялата стенограма от заседанието на министрите в четвъртък е била публична и част от нея е засекретена, както министърът обясни по негова молба, тъй като ще се говори за неща, които представляват класифицирана информация. От публикуваната стенограма има само две изречения от военния министър при обсъждането на парите за бедни. В тях той казва: "Не получих думата, ще гласувам "против". Не можах да си изкажа съображенията". Тук премиерът Марин Райков му отговаря: "Аз съм готов да Ви я дам, господин министър, заповядайте". В следващия момент има само още едно изречение на министъра, в което той заявява: "За информация, господин министър-председател, колеги, много критични дейности за армията, за въоръжените сили не са финансирани, не са предвидени въобще в Закона за бюджета".

От видната част на стенограмата става ясно, че поне трима министри имат своите възражения и говорят, че за тях ще е проблем да осигурят исканите от тях средства, за да се набавят 41-те милиона за най-бедните. Сред тях са и вътрешният министър Петя Първанова и здравният проф. Николай Петров.

"Няколко са проблемите, повечето от тях не можем да ги дискутираме публично", обясни министърът. Днес той посочи един от тях – вчера дошло писмо от министъра на транспорта, в което се казва, че тъй като МО не освобождава честоти под заплаха са десетки, милиони европейски пари. "За съжаление пари от предното правителство при планиране на бюджета за 2013 г. не са отпуснати за освобождаване на този честотен спектър. Тепърва ще си изяснявам и аз лично разчетите. Но разчетите, с които се запознах за момента са за десетки милиони, за единия случай са и повече – над 100 млн. лева. Такива средства няма в бюджета за отбрана", заяви Тодор Тагарев.

Той се е запознал с документацията, която е вървяла и с предното правителство, от тях е било видно най-накратко, че финансовото министерство казва "ще трябва да се оправяте с вашия бюджет", но няма заделени такива средства. Освен всичко друго срока за някои от тези дейности е 1 септември, а технологично цялата процедура отнема поне 14 месеца. МО ще търси решение.

От публикуваното постановление става ясно, че военното министерство трябва да осигури след МРРБ най-много пари - 5 322 535 лева. Д-р Добромир Тотев, постоянен секретар на отбраната, обясни, че тази задача не е никак лесна, тъй като планирането е извършено и парите ще се осигурят от текущата издръжка. Той се надява, че в рамките на тази година ще могат да се забавят някои от обществените поръчки, даже да се спрат, да прехвърли плащането в началото на следващата година, а и някои командировки ще се поограничат от разходите за охрана. Добромир Тотев се похвали, че и сметките за електричество в последните месеци са по-благоприятни с няколкостотин хиляди. Средната сметка във МО във всички структури варирала от около 1 – 2,5 милиона, примерно февруари стига толкова.

80 са служителите в администрацията на МО, които едновременно с пенсия получават и заплата. Това са така наречените "скъпи пенсионери", които обикновено взимат максимална пенсия и заплата, която за главен експерт в МО, например била 120 лева. Според Бялата книга за развитие на въоръжените ни сили администрацията на МО не трябва да надвишава 750 души.

Военният министър се надява, че ще го запомнят след мандата му с честно и открито говорене за армията. А що се отнася до подготовката за изборите обстановката в Афганистан позволява там да бъдат открити секции, за да могат българските бойци да гласуват. МО работи по организацията и да осигурим провеждането на честни избори.

На 9 април ще се направи първото заседание на Обществения съвет към МО. Така Общественият съвет ще заработи, а във военното министерство има над 50 организации, които може би ще пожелаят да се включат в работата му. Ще има три формата на дискусия: отбраната в политиката за сигурност - как виждат хората баланса между трите мисии на армията, ролята на професионалистите в армията в 21 век – как да ги осигуряваме, какви хора са ни необходими, третият формат ще разглежда въпросите за иновациите.

Министърът посочи, че е необходимо и да се разработи Национална стратегия за киберсигурноист и основните положения да бъдат обвързани с идеята за развитие на електронното правителство. Според него не е необходимо МО да е водещ при разработването на тази стратегия, а тя да е под егидата на министъра на електронното управление. За свършеното до момента е направен и преглед на структурите и има предложение за преструктуриране на търговските дружества с принципал министъра на отбраната, без съкращения да се оптимизират. Те в момента са 12 и според министъра са много. /БГНЕС