Със 7000 броя чували и 12 000 чифта ръкавици се е приготвила общината за кампанията „Чистотата на града – споделена отговорност“. Общоградското почистване тази година е определено за 20 април и кампанията съвпада с националната „Да изчистим България за един ден“.

„42 замърсени участъка са констатирали до момента от общинския „Инспекторат“, където ще се насочат усилията. Почистването на нерегламентираните сметища, битовите и растителни отпадъци, оборка на зелените площи, които вече са картирани са сред приоритетните зони за почистване“, каза директорът на дирекция „Инспекторат“ в общината Свилена Иванова.
Тя уточни, че проблемни са участъците и в междублоковите пространства и прилежащите терени към жилищните сгради, за които общината разчита на живеещите там да се включат в пролетното почистване.
Иванова напомни, че рязането на дървета и кастренето на клони става след разрешение на общинската администрация и уточни, че тази година такъв вид отпадъци няма да се извозват.

От общината предупредиха още, да не се изхвърлят едрогабаритни отпадъци от почистването на тавани, мази, общи части на сгради, както и растителни отпадъци от дворове, строителни отпадъци от ремонтни дейности в съдовете за битови отпадъци. Тези отпадъци се извозват самостоятелно до определените депа.

Както и предходната година общината ще уведоми гражданите за пунктовете, откъдето могат да получат консумативи, а за координирането на дейностите по почистването и сигнали ще работят „зелени телефони“ - 054/ 857730, 857746 и 857750.
В пролетното почистване ще се включи администрацията, фирми, общински и държавни институции и граждани. За организацията по извозването на отпадъците ще отговаря БКС и двете общински предприятия „Обреден дом“ и „Паркинги, гаражи и благоустройство“.

ШУМ.БГ