Социологическият скандал естествено се случи и защото данните бяха публикувани по този скандален за мен начин. В публичното пространство освен двете числа – 30% и 16%, нищо от професионалния ми коментар не успя да достигне до публиката.
Това заяви социоложката Мирослава Радева, директор на Института за социология и маркетинг МБМД, във връзка с публикуваното изследване на "американци и французи", което дава на ГЕРБ 30%, а на БСП – 16% в изборната битка, предаде репортер на БГНЕС.
"Причината се дължи на предсрочното обявяване на резултатите, това се случи защото една медия реши да изпревари всички останали. Но няма да коментирам защо колегите постъпват по този начин и защо трябва да се пазим от журналисти. Не отричам, че бях казала на няколко души, че имам подобен резултат, не отричам, че очаквах да избухне скандал", каза Радева.
Действията си тя обясни с желанието да получи допълнителна професионална оценка. "Не защото се съмнявам в нашата експертиза. Идеята беше тази професионална експертиза да ни предпази от неприятни обвинения. Естествено те се случиха и защото данните бяха публикувани по този скандален за мен начин", обясни тя.
Като видях тези данни признавам си, че съм ги споделила, призна Радева и обясни, че първо ги е представила на Светлана Джамджиева и поискала да ги сравни с тези на свой колега. Тогава според мен и от там е изтекла информация, разбира се съм споделила още с други души, обясни тя. По думите на Радева, когато се е обърнала за професионална подкрепа са я посъветвали да ги публикува, "защото гражданската позиция е да се казва истината".
Исках да ги представя достатъчно тежко, професионално, обясни социоложката. Бях в процес на сформиране на екип, който да направи такава професионална експертиза, но изтеклата информация ни изигра лоша шега, продължи тя. "Сигурно съм глупава, истината е, че аз на Валя Велева не съм казвала нищо. На другата сутрин виждам как Кольо Колев ме плюе и вече беше скандалът", заяви Радева.
Ние сме вкарани в обяснителен режим само защото срещу нас има група, твърди Радева. Много странно е защо в България никой не пази спомена какво се е случвало вчера, добави тя. "Вярно е, че има много скандали, но аз се чувствам изключително огорчена, защото 22 години работим честно и почтено и в един момент ни се казва, че нищо не разбираме. Аз съм доцент - доктор, защитила съм докторантура още на 26 години, специализирала съм в Париж, а срещу теб застава човек, който започва да плюе", оплака се тя. Това са недопустими отношения сред колеги, коментира Радева.
Според Радева в социологията има много чиста и ясна процедура, когато тази процедура е ясно спазена не може да има огромни различия. "За съжаление, в България тежи едно огромно съмнение върху всички експертни публични фигури. Отдавна ние експертите не сме част от народа, възприемани сме като част от елита, като тази клика, която управлява хората", смята социоложката.
Според данните на проучването на МБМД на въпроса за коя партия ще гласуват, зададен с анкетна карта, 30% от анкетираните посочват ГЕРБ, докато БСП отбелязва почти двойно по-нисък процент – около 16%, обяви статистикът Давид Кюранов. Относно електоралните нагласи при спонтанният въпрос за коя партия ще гласувате на изборите БСП отбелязва лек спад в резултатите си от 15.8%(февруари 2013г.) до 12.3%(март 2013г.), докато тази на ГЕРБ се повишава от 18% на 25.4%., добави той. Кюранов поясни, че данните са изготвени върху спонтанно даден отговор от участвалите в проучването.
Подкрепата за ГЕРБ се качва най-вече сред младите хора(18-29 г.) с 12% и хората със средна възраст – с 14%. Тази по-висока подкрепа идва от областните градове, що се отнася до намаляването на подкрепата на БСП се регистрират спадове във всички изборни групи, най-вече сред младите, като преливането на този вот е към партия на протестиращите.
Данните ни не означават, че ГЕРБ ще спечелят изборите, това са данни до днешна дата предстои предизборна кампания, когато всичко може да се случи, заяви Кюранов. "Това е моментна снимка, не е прогноза", добави той. Според представената от него информация има сходство на данните с тези от предишните парламентарни изборите.
Вижда се постепенен спад на рейтинга на Бойко Борисов през последните месеци от 46%(юни 2012г.) до 29%(февруари 2013г.), но след оставката стабилизира рейтинга си до 33%. Лидерът на БСП Сергей Станишев бележи спад до 19%, от юни насам спада рейтинга на Меглена Кунева до 11%, добави той. Премиерът Марин Райков стартира със сравнително висок рейтинг с оглед на това, че е сравнително непозната политическа фигура, съобщи Кюранов.
Нараснал е броят на сигурните избиратели в предстоящите избори от 51 на 56%, а на колебаещите се за кого да гласуват – от 15% на 20%, продължи статистикът, каза още статисткикът. Това означава, че от 5.5 млн. избиратели има регистрирани около 3 млн. сигурни души и 1.5 млн. колебаещи се, поясни той. Радева припомни, че през 2009г на изборите гласуваха 4.3 млн. избиратели и добави, че е възможно на предстоящият изборен ден да има такъв брой избиратели.
Социологическият сектор е дискредитиран, има вътрешни проблеми, каза още Давид Кюранов. Всичко това води до ситуацията да се изправяме срещу наши колеги, аз не разпъвам никакви данни на мои колеги, заяви той. "Проблемът е, че нямаме контрол и наистина става дума срещу дума. Нещото, което може да реабилитира сектора в очите на хората е абсолютна прозрачност, винаги сме се стремели максимално ясно да представим нещата", каза още статистикът. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар