"Не можем да подкрепим и да търпим действието на закони, които са противоконституционни", заяви председателят на БТПП Цветан Симеонов в началото на днешното заседание на НСТС, предаде репортер на БГНЕС.

Симеонов прочете декларация от името на всички национално представените работодателски организации, с която всички те напускат тристранния диалог заради последните промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности.

"С промените в закона се създават условия за натиск, политически и криминален върху членовете на управителни органи на работодателските организации. Затова национално представителните организации на работодателите заявяват, че прекратяват участието си в НСТС. Това е нашият морален жест срещу неморалното законодателно решение от март 2013 година", отбеляза той. Четирите организации обаче напълно подкрепят договореното до този момент в работните групи на НСТС. Ние не сме против предвидените средства от бюджета да стигнат до най-уязвимите слоеве на населението, подчерта Симеонов.

Приключихме участието си в НСТС до промяна на ситуацията, ние сме отговорни пред нашите членове и продължаваме работата във всички останали органи, изградени на тристранен принцип, които са над 50, ще продължим и двустранните си разговори със синдикатите, ще продължим и двустранните си консултации с правителството, заяви Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

В случая няма да работим по чужди сценарии, няма да излагаме на риск нашите членове, защото всеки може да бъде избран в състава на управителния съвет на работодателската организация, в която членува, каза още Велев.

"Оставаме отговорни към това, което става в страната и няма да препятстваме усилията за подобряване на социално-икономическата среда, но не можем да се съгласим с едно потъпкване на Конституцията и гражданските права", добави той. Велев подчерта, че четирите организации създават 90 % от БВП на страната. "Работодателските организации пълнят кацата с мед, други бъркат в нея", каза още той.

Работодателските организации смятат да се обърнат към всички, които могат да сезират Конституционния съд за противоконституционност на последните промени в закона, към президента Росен Плевнелиев, към главния прокурор Сотир Цацаров и към омбудсмана Константин Пенчев. Зам.- председателят на БСК Димитър Бранков, обясни, че вероятно работодателските организации ще сезират и Международната организация на труда.

Президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев обяви, че ще спази закона и ще подаде декларация пред Сметната палата за приходите, разходите и имуществото си. "Законът е закон и трябва да се спазва, колкото и идиотски да е. Аз ще изпълня закона и ще искам извинение от авторите на този закон за внушенията, които те направиха чрез него. Ще призова хора на високи обществени и политически позиции чрез масирани дела да се опитат да опазят своите име и достойнство", заяви той. /БГНЕС