Националният съвет за тристранно сътрудничество одобри мерките, насочени към едни от най-уязвимите групи от населението, предаде репортер на БГНЕС.

Общо за активни и пасивни мерки ще бъдат изразходвани 41 117 604 лева, като за активни програми мерки на пазара на труда ще отидат малко над 30,6 милиона лева, а за пасивните мерки ще има 10,5 милиона лева.

Еднократна помощ в размер на 65.72 лв. ще бъде отпусната за лицата и семействата, които са получили отказ за отпускане на целева помощ за отопление за отоплителен сезон 2012/2013 г. поради превишаване на диференцирания минимален доход за отопление в размер до 10 лв. Тази мярка трябва да засегне общо 36 100 души и да струва 2 372 492 лева. Също толкова трябва да получат и още 20 000 души, които не са подали молба за отпускане на целева помощ за отопление, защото техният доход е надвишавал определения диференциран минимален доход за отопление в размер до 10 лева.

27 738 деца с трайни увреждания ще получат еднократно на помощ в размер на 50 лв. Също толкова ще получат и майките, получили парично обезщетение за отглеждане на дете от 1 до 2 г. за месец февруари. Малко над 3,4 милиона лева пък ще отидат за финансиране на социалната услуга "Обществени трапезарии" за периода 01.05. – 31.12. 2013 г.

В Национална програма "От социални помощи към осигуряване на заетост" ще бъдат включени още 7500 лица, в Национална програма "Нова възможност за заетост" – още 2000 души. Ще се осигурят още 650 асистенти на хора с увреждания. А в програмата "Старт на кариерата" ще се включват още 1200 младежи. По Националната програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания ще се осигури работа и обучение на 600 души.

Разписани са и конкретни мерки, насочени към насърчаването на работодателите да наемат: продължително безработни лица, безработни над 50-годишна възраст, безработни с трайни увреждания, млади хора до 29-годишна възраст, безработни майки или осиновителки с деца на възраст между 3 и 5 години, както и самотни родители с деца до 3-годишна възраст.

Работодателските организации преди да напуснат заседанието на тристранния съвет декларираха подкрепа за правителствения пакет от социални мерки в помощ на най-бедните, при отчитане. Синдикатите обаче признаха, че не са особено съгласни, както с всички мерки, така с общия размер на средства, които ще бъдат разпределени. Смятаме, че пакетът можеше да бъде по-голям, призна лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Синдикатите се надяват, че ще успеят да убедят изпълнителната власт да се направи втори пакет от мерки, насочени към хората с по-ниски доходи. Според КНСБ за втория пакет от мерки трябва да се изразходват поне още 41 милиона лева и това трябва да се случи преди края на април.

"Продължаваме да мислим, че можеше по друг начин да бъде балансиран пакета и в 25 милиона лева да вместим средствата и програмите за заетост, за да може в останалите 16 милиона лева да вместим и ваучери в размер на 50 лева за работещите на минимална работна заплата. Не можахме да го постигнем и оставаме разочаровани в не малка степен", коментира след заседанието лидерът на КНСБ Пламен Димитров. "С този пакет според нас се правят опити да се гаси огромен социален пожар с капкомер, а не с необходимата противопожарна техника", каза още той. /БГНЕС