Оставането ми в "Информационно обслужване" е единственият начин да следим какво става, заяви категорично проф. Михаил Константинов, който участва днес в заседанието на Изборния борд в качеството си на експерт, предаде репортер на БГНЕС.

В "Информационно обслужване" подадох оставка от пост, от който може да има някакво влияние, призна Константинов. Изборният борд трябва да знае какво се случва в останалите структури. Ако един човек иска да разбере какво се случва в "Информационно обслужване", трябва да се напише писмо до председателя, който след две седмици ще го разгледа и след още две седмици ще отговори и ще минат изборите, коментира още проф. Константинов. Той твърди, че е превеждал всички заплати, които е получавал като председател на "Информационно обслужване" във Фонда за лечение на деца. "Аз от там не вземам стотинка", подчерта той. Той е убеден, че със закон може да се премахнат фантомите от избирателните списъци и то само за шест месеца. За целта е нужна според него активна регистрация. "След като в България фантомите са толкова вредни и след като смятаме, че със или без основание те кривят резултата, дайте да го направим", призова Михаил Константинов. Изчистването на списъците трябва да стане от МРРБ, към което е ГРАО, подчерта той.

"За сегашните избори обаче нищо не може да се направи, може да се махнат само починалите граждани", коментира Константинов. Той попита и какво се случва с онези граждани, които починат, но нямат издаден смъртен акт и роднините продължават да им получават пенсиите, но все пак уточни: "НОИ много внимателно проверява на кого плаща пенсии и там, където има сериозни съмнения, че човекът е починал, спира пенсията". Константинов повдигна и темата за това как могат да се правят манипулации с вота на живеещите зад граница.

Според Константинов, ако има недобросъвестни изборни комисии на предстоящите избори могат да бъдат изкривени изборните резултати. "Според фантомологията, фантомите биват два вида - добри фантоми и лоши фантоми. Добрият фантом си стои в списъка, това име, зад което няма избирател. Лошият фантом скача в урната. Ако някой е пуснал бюлетина от името на фантом, за това е виновна секционната комисия", коментира метафорично той.

Мнозинството в изборните комисии е на опозицията. Когато някой се страхува, че ще има измама, аз искам да помоля тази опозиция "Моля не правете измами в комисиите", каза още проф. Михаил Константинов. Той коментира, че около изборите продължават да витаят много митове и легенди. "Любимият ми мит е "митът за чувалите". Защо в България са лоши изборите, защото един носи чували, това са чувалите, които са боклукът, това са чувалите, които са с употребени бюлетини за изхвърляне. Вие като изхвърлите боклука, проверявате ли вечерята, която сте имали преди това?", подчерта Константинов. Попитан дали е редно депутати да мъкнат чували с бюлетини той отговори категорично "не" и подчерта: "Имате глупави депутати, които правят глупави работи и ето ви мит". Митовете трябва да изчезнат, убеден е Константинов.

Той смята, че един от основните проблеми на предстоящите избори ще са ксероксите, които ще се използват за копиране на оригиналите на протоколите от секционните избирателни комисии. "Ще има 12 300 машини, но до някои секции ксероксите трябва да се носят на гръб, а в 2000 секции напрежението е 150 волта", отбеляза Константинов. Според него копирането на протоколите от секциите само ще затрудни изборния процес. /БГНЕС