20 дни след като ВСС възстанови Делян Пеевски като следовател в следствения отдел към Софийска градска прокуратура, днес го освободи по негова молба, предаде репортер на БГНЕС.

В молбата си Пеевски обясни, че се кандидатира за депутат и след като бъде регистриран ще бъде в несъвместимост тъй като магистратите нямат право на политическа дейност. За разлика от гласуването, с което бе възстановен на поста, този път във ВСС имаше дискусия. Калин Калпакчиев заяви, че молбата на Пеевски трябва да бъде разгледана като оставка, тъй като според чл.100 от Изборния кодекс магистратите нямат право да се кандидатират като част от политическа партия или коалиция, го цитира в. "Сега". Искането на Пеевски обаче бе защитено от председателя на етичната комисия и бивш следовател Ясен Тодоров. Той заяви, че никъде в молбата Пеевски не е написал, че иска да напусне системата и обвини Калпакчиев, че лишава магистратите от правото да бъдат народни представители.

Калпакчиев бе остро критикуван и от главния прокурор Сотир Цацаров, защото заяви, че по този въпрос ВСС се държи като щраус, който си крие главата в пясъка. Бившият депутат от ГЕРБ Юлияна Колева пък заяви, че хипотезата на Калпакчиев може да бъде разгледана след 4 години, ако Пеевски тогава поиска възстановяване на магистратска позиция.

БГНЕС припомня, че Пеевски е син на бившата шефка на тотото и настоящ собственик на редица медии Ирена Кръстева. Той почти не е работил като следовател. Пеевски бе назначен в столичното следствие през 2005 г., въпреки че нямаше необходимия юридически стаж. През 2006 г. обаче той стана заместник-министър на бедствията и авариите.

През 2007 г. избухна т. нар. корупционен скандал "Овчаров-Александров". Тогавашният директор на Националната следствена служба Ангел Александров и министърът на икономиката по онова време Румен Овчаров отправиха взаимни нападки в корупция. Името на Пеевски бе намесено заедно с това на Александров - появиха се твърдения, че двамата били оказвали натиск на шефа на "Булгартабак" Христо Лачев да назначи тяхно протеже на работа в холдинга. Заради скандала Пеевски бе уволнен.

Веднага след това той поиска да се върне на работа в следствието, но предишният състав на ВСС отказа. Пеевски се обърна към Върховния административен съд, който указа на съвета да спази закона и синът на Ирена Кръстева попадна отново в магистратурата. Междувременно проверката на прокуратурата по скандала "Овчаров-Александров" завърши със заключение, че Пеевски не е извършил престъпление и той бе върнат на работа в правителството. През юли 2009 г. той напусна длъжността заместник-министър на бедствията и авариите и на 8 юли същата година ВСС го възстанови на длъжността следовател. Но само за седмица, защото Пеевски влезе в 41-то Народно събрание като депутат от листата на ДПС. /БГНЕС