Съветът на ректорите на висшите училища заедно с БАН и Селскостопанската академия могат да станат съветници на държавата, като й оказват компетентна помощ в по-трудни моменти.
Това заяви в Русе министърът на образованието и науката проф. Николай Милошев. Той пристигна за срещата на Съвета на ректорите, БАН и Селскостопанската академия, като преди това разговаря с областния управител на Русе Стефко Бурджиев, предаде кореспондентът на БГНЕС от крайдунавския град.
"Хората, които се събират днес в Русенския университет са интелектуалният елит на нацията и ако те не могат да намерят общите формулировки, да се обединят около общи становища и да излязат с общи решения, това не е хубаво за нашата нация въобще. Много бих искал за в бъдеще, когато аз вече няма да бъда министър, този Съвет на ректорите да може да ползва държавната ни власт тогава, когато иска да получи една концентрирана, обективна помощ и подкрепа в сериозни проблеми, които не са толкова лесно разрешими. Този съвет на ректорите да се окаже на съответното ниво, където трябва със свои специалисти да помогне, защото призванието на университетите е да подготви кадри за държавата", коментира проф. Милошев.
Три са законите, които се подготвят от специалистите на министерството, за да бъдат внесени в следващото Народно събрание. Единият е за професионалното образование, вторият е за висшето образование, а третият - неприетият за началното и средното образование. Проф. Милошев обясни, че Законът за висшето образование е разработен с изключение на главата за ролята на държавата във висшето образование. "Не е наша работа, на служебното правителство, защото ние не сме представени от политическа сила, да дефинираме ролята на държавата. Това е единствената глава, която ще трябва да допише новото Народно събрание и новото правителство. Ще предоставим всичко, което е най-добро и събрано до момента, за да не започваме отначало", заяви той. Законът за иновациите се разработва съвместно с МИЕТ, тъй като амбицията и на президента, и на служебния кабинет, е проектът да бъде внесен веднага в парламента.
Колкото до Закона за научните званията, министърът призна, че има нужда от поправки, но в разумен баланс. Откакто действа този нов закон, са се появили 1600 нови професори, което е огромна бройка. "Това не значи обаче, че трябва да кажем на тези 1600 души "вие за нищо не ставате", защото повечето от тях със сигурност си стават. Системата е една от причините, че толкова много се нароихме професорите, а и отпадна задължителната голяма докторска дисертация. Трябва по някакъв начин да гарантираме, че такова нещо повече няма да се случи", заяви още министърът. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар