Наблюдавайки новопостроената детска площадка в Каолиново, червените й пързалки и зелени люлки, човек за момент се замисля в кой западноевропейски град е попаднал. Но след това обръща главата си и вижда порутена постройка без прозорци.

Само един бърз поглед към занемарените, извънгабаритни административни сгради от съветски тип, разположени на централния площад, са достатъчни на човек да разбере, че Каолиново е нейде в Източна Европа.

Това е градът с най-висока безработица в цяла България. Над 64% от работната ръка в тази община, в североизточна България, е без работа. Това е пет пъти над средното за страната равнище. България се нарежда сред най-зле представящите се в ЕС. Близо 430 хиляди работни места са се "изпарили" от държавата от 2008 насам. Над половината безработни са паднали под прага на бедността. В резултат на това, липсата на заетост и високите сметки през последните два месеца се проведоха най-мащабните национални протести за последните 16 години. Демонстрациите сложиха край на кабинета на Бойко Борисов. Шестима души се подпалиха по време на протестите. Четирима от тях загинаха, пише "Икономист" в мрачен материал за обстановката в България.

Но нека се върнем в Каолиново. Димитрина – магазинерка на средна възраст, признава, че не разбира от политика. Сочейки към стелажите в магазина си, сподели: "Имам 40 хляба и не мога да ги продам от вчера. Хората нямат и една стотинка". Едва една шепа хора, които работят по "Проекта", са заети, отбеляза тя по повод детската площадка в центъра и работниците, наети за изграждането й. "Проектът" е финансиран от ЕС. Останалите хора в общината, където живеят близо 12 хиляди души предимно от турски произход, са или безработни, или се занимават с тютюн. Малко са щастливците, твърди Димитрина, които имат постоянна работа – в близката мина за каолин. "Но преди заводът наемаше около 500 души, докато днес - не повече от 20-30".

На няколкостотин метра от магазина й чуваме подобна история от Севдалин. Възрастният мъж има "Всичко по един лев" - евтина бакалия, предлагаща всякакви неща – от козметика до църковни свещи. Стоките в него рядко надвишават един лев (половин евро). Въпреки това магазинът е празен. "Колкото и да струва, ако нямаш никакви пари, просто не можеш да купиш нищичко", обясни на прост език той с лека усмивка на сбръчканото си лице.

Шест години след присъединяването си към Евросъюза България остава най-бедната му членка. Хората в страната – с население 7,3 млн. души, печелят по средно 400 евро месечно. Пенсиите са двойно по-малки. Според нов доклад на ЕК, почти половината от българите са на ръба на бедността и социалната изолация. Безработицата нарасна до 12% през февруари – най-високото й ниво от 2005 насам.

"Загубата на половин милион работни места през последните четири години е основната причина за намаляващите доходи на домакинствата и нарастващата тежест върху социалните бюджети", посочи Георги Ангелов – икономист от Института Отворено общество в София. Като премахнем европейските фондове, почти половината държавен бюджет отива за социални разходи. Кризата удари най-тежко хората без образование – само 15,5% от българите с основно са заети.

Това ни помага да разберем високата безработица в Каолиново, където 2/3 от гражданите никога не са стъпвали в гимназия. "Може да не съм бил в университет, но мога да преброя парите, които съм спечелил днес", настоя Севдалин. "Нула лева".

Магазинът му и този на Димитрина са празни. Но едно място в градчето е пълно с хора, предимно млади мъже – помещението за залози. Докато пият бира и гледат футбол в понеделник вечер, повечето мъже водят разговори за следващия мач от първенството. "Идват тук всеки ден", сподели Огнян – един от възрастните клиенти, докато отпиваше от своето кафе. "Нямат работа, по цял ден просто залагат. А дали опитват да си намерят такава? Не. Футболът предлага много по-високи коефициенти". /БГНЕС