Гръмовният скандал с лъжите на бившия френски министър на бюджета Жером Каюзак във връзка с негова тайна банкова сметка в чужбина предизвика "политическо цунами". То отслаби още повече имиджа на президента Франсоа Оланд, за който сондажите показват, че без друго е твърде нисък, коментира европейският печат.

"Признанието" на ексминистъра, че има банкова сметка в Швейцария, и подозрението, че парите в нея са от неплатени данъци и пране на пари предизвикаха истинско политическо цунами във Франция, пише на сайта си испанският вестник "Ел Паис". "Най-острите критики са отправени срещу Франсоа Оланд заради неговата прекалена наивност в най-добрия случай, а в най-лошия случай – заради евентуално съучастие в лъжите на министъра", подчертава вестникът.

Британският "Дейли телеграф" споменава за "един от най-гръмките скандали в съвременната история на Франция", докато според "Гардиън "е трудно да си представим по-лош скандал за правителството на френските социалисти". Главният редактор за Европа на в. "Таймс" Чарлз Бремър пише, че "дори в страна, която има дълга история на разврат на високо ниво, политическият отзвук (от скандала) е опустошителен". "Файненшъл таймс" посочва в редакционна статия, че "много често политическите скандали във Франция се посрещат само с уморено вдигане на рамене... Публичната търпимост е пред прага на изчерпване."

Според консервативния германски "Франкфуртер алгемайне цайтунг" "французите вече са изправени пред политическа криза, която подкопава малкото останало доверие към политиците". Френският президент е в центъра на всеобщо недоверие", подчерта снощи на сайта си вестникът от Франкфурт Това може само да радва лидерката на Националния фронт Марин льо Пен - "тя все повече се приближава към своята цел да се ликвидира мажоритарния избирателен закон, който е причина за неучастието на НФ" в Националното събрание. Според германския икономически всекидневник "Ханделсблат" скандалът "не променя кой знае с какво" проблема с имиджа на френския президент, който без друго трудно се налага. "Отсега нататък на Оланд ще се гледа като на президент, който може да бъде лъган цели месеци", се казва в редакционна статия на вестника. Берлинският "Тагесцайтунг" критикува остро ексминистъра на бюджета , че е дискредитирал цялата политическа класа. Според левия вестник "популистите, които винаги са твърдели, че всички останали са корумпирани, трудно ще реализират своя шанс".

Във френскоезичната белгийска преса снощи "Соар" отбеляза на сайта си, че "аферата Каюзак отслабва още повече позициите на Оланд". "Икономиката е на колене, липсва лидерство, популярността е на най-ниско ниво, а към това се прибави и скандал с корупция и лъжи при Националното събрание – Франция е затънала в пълна управленска криза", посочва изданието. "Каюзак разтресе Оланд", гласи заглавие на във вчерашния брй на в. "Либр Белжик", според който "потресаващите признания на бившия министър отслабват Елисейския дворец".

Гърция, където данъчните измами са издигнати в ранг на национален спорт, печатът вчера наблягаше повече на фактите в аферата Каюзак. Телевизиите плътно следяха развитието й , тъй като неплащането на данъци и данъчните измами представляват една от темите на периодично напрежение между страната и нейните кредитори, сред които фигурира и... Франция. За отбелязване е, че в момента две братовчедки на бившия финансов министър социалист Георгиос Папаконстантину са обвинени, че държат банкови сметки в Швейцария, но не и самият ексминистър. /АФП