Аз не знам дали съществуват и други такива документи, наистина обаче има проблем с класифицирани документи, създадени преди влизането в сила на Закона за защита на класифицираната информация през 2002 г. Бройката на тези документи е изключително голяма.

Това каза председателят на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) Борис Димитров за разгласения лист, в който се говори за атентата срещу Бойко Борисов и се споменава Ахмед Доган, предаде репортер на БГНЕС. Информацията, че Доган му готвел атентат бе разгласена от Борисов от трибуната на парламента. След това обаче се оказа, че листът не е бил класифицирана информация, а данните в него за Доган са с ниска степен на достоверност.

Според председателя на ДКСИ за съжаление документите, засекретени преди 2002 г. не са описани в регистрите, които са създадени след приемането на закона. Тогава за тяхното съхранение, използване, предоставяне са действали други правила, които Борис Димитров допусна, че е възможно да са били нарушавани. "Предполагам, че е възможно и за в бъдеще да се появяват някои документи от преди 15 – 20 и повече години", каза той. Според анализа, който ДКСИ прави обаче тези документи, които излизат в публичното пространство, нямат пряко отношение към националната сигурност, към външната политика, към отбраната и към конституционно установения ред. "Те имат политически цели най – често, но не се отразяват върху цялостната система за защита на класифицираната информация", подчерта Димитров.

Той обясни, че това е документ, който има отношение основно към дейността на НРС и припомни, че по случая беше извършена проверка, наредена от главния прокурор, ДКСИ дава становище, че той не отговаря на критериите за класифициран документ, така както те са посочени в Закона за защита на класифицираната информация. "Той нямаше реквизитите на такъв. Ставаше въпрос за един обикновен принтерен лист, на който наистина беше написано "строго секретно", но нямаше уникален номер на регистратурата, която го е създала, нямаше съответните други реквизити на грифа, нямаше подписи, нямаше печати, нямаше организация, която го е създала. При това положение нямаше как да се произнесем, че документът е класифициран", обясни Димитров. Този документ не се е съхранявал като класифицирана информация, а въз основа на него след това са били изготвяни справки, които вече са били оформяни като класифицирани документи по изискването на българското законодателство и те са съхранявани, а достъпът до тях е изцяло в съответствие с изискванията на закона.

Законът иначе според него работи добре, а у нас е създадена надеждна система за защита на класифицираната информация. Близо 80 000 или точно 79 749 човека имат достъп до класифицирана информация, в рамките на 2356 организационни единици. "Системата не е застрахована от въздействието на най – слабото звено – човешкият фактор, тъй като каквито и да са системи, ако човек реши да направи нещо нередно, той би могъл да го направи ", анализира Борис Димитров.

Той представи докладът за цялостната дейност по състоянието на защита на класифицираната информация в България през 2012 г. и е одобрен от МС. През 2012 г. ДКСИ констатира традиционни вътрешни и външни заплахи и рискове. "Те произтичат основно от неразбиране, неприлагане и непознаване на разпоредбите на Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ), на големия брой лица, които имат достъп, на неправилно класифициране на материали и документи и най – вече на недостатъчен контрол от страна на ръководителите на организационни единици и на служителите по сигурността на информацията", заяви Димитров.

За годината са констатирани 3 случая, в които са създадени предпоставки за нерегламентиран достъп до класифицирана информация с ниво "строго секретно". Един от тях е за неправилно размножен документ, един на унищожаване на 3 документа с това ниво без разрешение на ДКСИ, един при който документи с най – високото ниво са съхранявани в регистратура, която има само ниво "секретно". "За случаите бе информиран, така както е изискването на закона – министър – председателят, последяващият анализ показва,ч е допуснатите нарушения не са довели до вреди на националната сигурност, отбраната, външната политика и конституционно установения ред", подчерта председателят на ДКСИ. Службите за сигурност не са установили нито един случай на целенасочено действие на чужди организации и лица за нерегламентирано придобиване на национална класифицирана информация. /БГНЕС