"Парите, които държавата дава за всеки продаден билет не са променяни от 5 години", коментира днес министърът на културата Владимир Пенев, предаде репортер на БГНЕС.
"През последните 5 години обаче театрите са увеличили броя на зрителите си, т. е. билетите, които са продали са с 20 % повече", добави Пенев. "Театрите реално изкарват тези пари, те отиват в държавата, но след това не се връщат обратно в театрите", каза още той.
"Моята битка и борба е тези реално изкарани 20% отгоре да се върнат в театъра с изричното условие тези 20% да бъдат само за повишаване на заплатите на артистите. Много се надявам, че това ще може да се случи", заяви министър Пенев.
БГНЕС припомня, че за последно със свое постановление от 7 февруари Министерски съвет утвърди единните разходни стандарти за финансиране през 2013 г. на държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства. През тази година държавата плаща по 20 лева за всеки продаден билет от Народния театър "Иван Вазов", по 70 лева за всеки продаден билет от Софийската опера и балет и от Софийската филхармония, по 52 лева на продаден билет на Държавния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", по 60 лева на билет от Държавния музикален и балетен център – София.
За всички останали драматични театри се плаща по 12,50 лв. на продаден билет. Драматично-куклените театри взимат 15,00 лв. на продаден билет, куклените театри – 10,00 лв., оперите – 60,00 лв., музикално-драматичните театри – 40,00 лв. т, а оперно-театрални центрове, филхармонии и симфониети – 50,00 лв. на продаден билет./БГНЕС
Коментари
Добави коментар