Компанията ТЕПКО, която управлява авариралата АЕЦ Фукушима съобщи в нощта срещу събота за възможно изтичане на радиоактивна вода в земята от подземен резервоар за съхранение.

Според компанията възможното количество е около 120 тона замърсена течност.

Радиоактивни елементи са открити във водата, събрана от земята около резервоара и външния слой на непромокаемото дъно на резервоара, заяви говорител по време на пресконференция през нощта.

Подземният резервоар има три слоя, които би трябвало да попречат на водата да проникне в земята.

Резервоарът с размери 60 м. на 53 м. и дълбочина 6 м. се намира на 800 метра от океана и ТЕПКО смята, че е малко вероятно радиоактивната вода да е достигнала до него.

За да се промени тази ситуация ТЕПКО започва в събота прехвърляне с помпи на 13 хиляди тона от дефектния резервоар в два други.

Инцидентите се увеличиха през последните седмици в централата във Фукушима, повредена от земетресението и вълните цунами на 11 март 2011 г. и изпитала последиците от спирането на охлаждането на активните зони на реакторите.

В петък ТЕПКО съобщи за прекъсване на охладителната система на басейн за отработено ядрено гориво на трети реактор, вероятно причинен от извършване на работа, предназначена да се предотврати повторение на тежкия инцидент с прекъсване на захранването на 18-ти и 19-ти март.

Плъх прегриза изолацията на два електрически проводника и предизвика късо съединение в разпределителите на електрозахранването към няколко системи за охлаждане на басейните с касетите с отработено ядрено гориво.

Тази седмица се получиха и няколко инцидента, главно поради грешки в работата с оборудването, от страна на работещи навън при много трудни условия, в комбинация с ограничаващи защитни костюми с цяла маска.

Много от техническите средства, временно поставени на терена при липса на време, за да се избегне най-лошото по време на острата фаза на кризата, все още са в употреба и са много уязвими.

Ситуацията във Фукушима се смята за стабилна от декември 2011 г., но сигурността на мястото остава много крехка, особено в случай на друго земетресението и вълна цунами. /АФП