Десетки се събраха в подкрепа на журналиста Борис Митов пред Съдебната палата, който бе призован на повторен разпит в Софийска градска прокуратура, предаде репортер на БГНЕС.
Някои от гражданите пред палатата носиха лепенки на устата си. Журналистът от Медиапул /Mediapool/ е разпитван заради публикацията му, уличаваща висши магистрати в нарушение на правилата за използване на специални разузнавателни средства /СРС/. По време на първия разпит прокурорът е настоявал да научи източниците на журналиста, което е в разрез с журналистическата етика и Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи, която гарантира правото на журналистите да запазват в тайна своите източници.
По-малко от десетина минути продължи този път посещението на журналиста Борис Митов в градска прокуратура. Те са го извикали да им предостави документите за неговата статия. А той е написал, че няма как да им ги предостави, тъй като вече не разполага с тях. След като в петък бе предупреден, че носи отговорност при лъжесвидетелстване, днес прокурорът е уточнил пред адвокат Доковска, която защитава Митов, че всъщност не е имал предвид това, само го е бил прочел, защото журналистът няма статут на свидетел по тази проверка. Адвокат Доковска е обяснила документите ги има по делото и могат да си ги изискат. Казала му е, че са разсекретени, а прокурорът отговорил, че не знае дали са разсекретени. Така предупреждението за разгласяване на държавна тайна се оказа с дата петък – 5 април.
"Оказа се, че не ме е предупреждавал по чл. 290, както ме предупреди в петък, тоест за лъжесвидетелстване, защото аз нямам статут на свидетел и няма как да ме предупреждава по този член, но в петък ме накара да го напиша в обяснението си, че знам за тази отговорност по чл. 290", заяви Митов. Той мисли, че за него казусът с прокуратурата е приключил. Поне това личало от изказванията на градския прокурор Николай Кокинов. Самата проверка на прокуратурата обаче щяла да продължи и ще установява какво се е случило, дали има разгласяване на държавна тайна или не.
Владимир Йончев смята, че едва ли колегите ще се уплашат точно от този натиск. "Ако се стигне до някакви по – сериозни действия и по – сериозна репресия, тогава гилдията наистина ще прояви голяма солидарност", каза журналистът, който бе сред дошлите да протестират с лепенка на устата. Според него всичко, което се случва с колегата от Mediapool ще стигне до никъде. "Общо взето до поредна констатация за лошата правосъдна система и за изключително ниското ниво на свобода на словото", посочи той.
Иво Инджев говори за мълчание и носеше надпис да си "вдигнат чуковете". "Това ми се струва като един изключително удачен опит на българската съдебна власт да обедини една от най – разединените гилдии в България каквато е журналистическата, за което аз лично им благодаря. Защото никой друг не може да го направи толкова успешно, както един прокурорски натиск – учебникарски пример за нарушаване на свободата на словото – да караш насила журналист да си издава източниците", каза той. Журналистът е категоричен, че не може да се наложи натиск върху свободата на словото и те трябва да разберат, че дори при комунизма не е било възможно това нещо и е имало пробойни. "Ако си въобразяват, че могат да затворят свободата на хората, съответно и на журналистите или поне на онези журналисти, които имат доблестта да се изправят срещу тях – те просто са тръгнали по изключително грешен път и няма да ги доведе до никъде. Това е път за никъде!", категоричен е той. На протеста имаше и обикновени граждани и представители на граждански организации.
Градският прокурор Николай Кокинов на София пък бе категоричен, че не са искали да се разкриват източници. "Съобразяваме се с международната уредба. Няма нищо срамно в това някой да бъде поканен или призован и да даде обяснение по дадена проверка. Напротив – това е задължение на всеки български гражданин. Това, че някой е викан да даде подобни обяснения, не значи, че спрямо него се упражнява наказателна репресия", изтъкна той. Кокинов разбрал, че Митов не е представил никакви документи и си е "тръгнал по живо по здраво". Проверката на прокуратурата продължава в деловодството на градския съд, "да видим тези секретни документи как са се озовали в публичното пространство – дали се намират в секретното деловодство или в явното". "Паралелно се движи проверката и по двата въпроса и по двете направление. Още същия ден наблюдаващият прокурор е поискал информация от деловодството на СГС", каза Кокинов. Обвинението знае, че са разсекретени ВДС, но обясниха, че това не включват способите за събиране, което включва искането, разрешението, на Сотир Цацаров, който тогава е бил председател на Пловдивския окръжен съд. което е в медиите с гриф за сигурност. Този гриф се слага от органа, който го създава и никой не може да го премахне, след като не е автор на документа – кой е той обаче от прокуратурата ще кажат след като приключи проверката.
Кокинов подчерта, че е "елементарно да провериш движението на дадени документи и къде се намират", но не отговори конкретно обаче на въпроса дали не бе по-редно да направят това, преди да викат журналистът да дава обяснения. "Г-н Митов беше поканен, нищо лошо не виждам в това!", каза той. Кокинов не можеше да каже и засега дали и заместникът му Роман Василев ще даде обяснения, но посочи, че "може би да се наложи и да даде". Градският прокурор е категоричен, че не се интересува от съдържанието на статията, а от въпросните два документа. "Нашата проверка е по повод двата документа и класифицираната информация, съдържаща се в тях.", заяви той и каза,че начина, по който са събрани СРС-тата не е обект на тази проверка.
СГП се самосезира за проверката. Статията е изтеглена от сайта, след което на случайно разпределение е избран наблюдаващ прокурор. "Г-н Джамбазов ми показа протоколите от съдебното заседание. Аз лично се убедих с очите си, че са разсекретени само веществените доказателствени средства, поради което решихме да проверим как така тези два документа циркулират в медийното пространство", каза той. Николай Кокинов не вижда нищо общо между тази проверка и тази, която се прави по сигнала за подслушванията, подаден от Сергей Станишев, където Роман Василев има основна роля. "Нищо общо не виждам между двете. Ако някой се опитва да компрометира нас по този начин – това е друг въпрос", изтъкна той.
БГНЕС припомня, че става въпрос за материала на Борис Митов, озаглавен "Българският "Уотъргейт": А кой ще проверява проверяващия?". В материала става дума за публично известни факти от работата на заместник-градския прокурор Роман Василев, които излязоха наяве по време на процеса в Софийския градски съд (СГС) по делото за подкуп срещу бившия министър Николай Цонев, Петър Сантиров и Тенчо Попов. Делото е явно и фактите по него стават известни по време на откритите съдебни заседания.
Българският хелзинкски комитет окачестви прекия и сериозен прокурорски натиск над Митов като драстично посегателство върху свободата на словото, в това число правото на обществото на информация. Зад журналиста застанаха и от Асоциацията на европейските журналисти - България. От асоциацията заявиха, че намират за крайно обезпокоително, че Митов е извикан в Софийската градска прокуратура да дава обяснения и е заплашен с наказателно преследване заради разгласяване на общоизвестна информация, която и друг път е била публикувана без никакви последствия.
БГНЕС
Коментари
Добави коментар