В България завършилите лекари започват работа с 500-600 лв. заплата, а като отидат да специализират в Германия, получават 10 пъти повече.
Това отговори днес преди тържеството в зала "България" проф. д-р Ваньо Митeв, ректор на Медицинския университет и председател на Съвета на ректорите, на въпрос защо лекарите напускат страната, предаде репортер на БГНЕС.
Поводът е Световният ден на здравето – 7 април и отбелязването на Патронния празник на Медицински университет – София. Ако заплащането продължава по този начин, ще има недостиг на лекари в България, за разлика от кадрите в Медицинския университет, които са на необходимото високо ниво, поясни той. Но… лекарите ни заминават в другите страни на Европа, без да се замислят, подчерта той.
А те са много качествени и добре подготвени, похвали кадрите ни проф. Митeв. Професорът даде шокиращи данни, според които в Европа ще има търсене на над 1 млн. лекари и те ще си ги набавят отнякъде, нали се досещате за сметка на кои държави - от такива като нас, с добро ниво на обучение. И ако не вземем драстични мерки - ще произвеждаме лекари за ЕС, предупреди той. Има само едни начини за задържане на кадрите - това са икономическите лостове - повишение на заплатите и по-добри условия на труд, аз други не знам, каза проф. Митeв.
Целта на здравната политика е опазване здравето на населението, гарантиращо висока работоспособност и качество на живот, заяви в приветствието си за празника министърът на здравеопазването проф. д-р Николай Петров. С последователни действия и диалогичност между участниците в здравната система всички ние ще отговорим на очакванията на обществото за едно по-добро здравеопазване, в центъра на което е поставен негово величество пациентът, каза той.
Според него, здравната ни система ще е такава, каквато всички ние я направим, защото здравето е предпоставка за качествен и достоен живот и е важен фактор за просперитета на държавата. Нашата професия е различна от всички останали, изисква постоянно усъвършенстване, голямо интелектуално усилие, готовност за решения и действия в реално време, когато секундите са решаващи, убеден е проф. Петров.
Ние се гордеем, че най-старият и най-добрият Медицински университет се намира в нашия град, подкрепям чуждестранните студенти в България, но искам да видя и българските студенти да се реализират в нашите болници и здравни заведения, заяви в поздравлението си към медиците кметът на София Йорданка Фандъкова. /БГНЕС
Коментари
д-р Иванов
Ама това милионите ги праскате като...
Анонимен
те там ще им скъсат газа от работа и ще ги побъркат
* Коментар транслитериран от системата
2 0лекар
Този ,който е започнал да учи медицина и е остнал в това поприще докрая той знае,че не може друг да свърши неговата работа и друг да носи неговата отговорност!Няма безгрешни хора,но голямото четене е научило лекарите на труд и нека медиите да не помагат на тези ,които ,като не искат да оценят определена отговорност и труд да се опитват да я омаловажат или да се стараят непременно да накарат народа да мисли за съсловието,като за престъпници. Откакто здравеопазването е "приоритет" на политиците нито един от значимите политици не покани дори един пациент да реши здравословните му проблеми,а те пациентите си остават пред лекарските кабинети и дори непрекъснато се увеличават, може би начинът на живот който им се предлага генерира пациенти!
пролет
Я вижте фишовете на лекарите в МБАЛ шумен дали вземат по 500-600лв ?
Дали официално не вземат 1 500- 1 600 лв ?
Благодарни пациенти са до колите им , в торбите им !
А неофициално / на ръка от пациента / колко ?
Колко взема сестра , акушерка ,лаборантка - 480лв !?
А санитарка -320 лв ?!....
Какво ще кажете при последните две категории има ли разлика ???