Кандидатурата за независим депутат на атентатора на Ахмед Доган Октай Енимехмедов беше внесена преди минути в РИК – Бургас, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.

Инициативният комитет е събрал около 8 хиляди подписа. Предстои ГРАО да извърши проверка на подписката Кандидатурата на Октай Енимехмедов, атентаторът на Ахмед Доган, като независим кандидат-депутат, бе внесена в РИК в Бургас минути преди крайния срок.

Инициативният комитет е събрал около 8 000 подписа, сред вносителите бе и бившата приятелка на Октай – Мария Желязкова. Вносителите не пожелаха да разговарят с медии, а относно мотивите им да подкрепят Енимехмедов, подхвърлиха разпечатка на второто писмо на мъжа, което той разпространи до медиите.

Предстои до няколко дни ГРАО да извърши проверка за легитимността на подписката и ако има 5000 валидни подписa, кандидатурата ще бъде официално одобрена. Октай няма да се ползва с имунитет по време на кампанията, защото повдигнатото срещу него обвинение, а именно – опит за убийство, е тежко, уточниха от РИК. Разследването срещу него няма да се прекратява. Ако бъде признат за виновен, дори и да го изберат, той не може да стане депутат.

БГНЕС припомня, че Софийска градска прокуратура (СГП) повдигна обвинение на Октай Енимехмедов, нападнал публично пред камерите лидера на ДПС, за опит за убийство на Ахмед Доган. Ако бъде признат за виновен Енимехмедов може да получи присъда от 15 до 20 години затвор, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна. Анализът на всички доказателства, събрани по делото, сочи, че е извършен опит за убийство, а не закана.

БГНЕС