Нашите наблюдатели констатираха слабо подготовка на партийните членове на изборните комисиите. Не трябва да забравяме, че изборната администрация в България не е професионална, а политически назначена и партиите трябва да поемат своя ангажимент.
Това каза Ваня Нушева, програмен директор на асоциация "Прозрачност без граници", предаде репортер на БГНЕС. Днес бе представен новият инструмент за мониторинг на организацията – пътна картна на изборния процес. Калин Славов, изп. директор на "Прозрачност без граници", обясни, че чрез нея ще бъдат следени действията на изборната администрация както на централно ниво – ЦИК, МС, МРРБ в лицето на ГРАО, МВР и прокуратурата, така и организирането на изборите на местно ниво и работата на РИК.
Знаете с какво бяха запомнени предишните избори – хаос и огромен брой организационни нарушения от категория, която влияе върху резултатите от проведения избор, каза още Славов. Всички случаи на касирани избори се дължат на такива нарушения, които се дължат от лошата работа на изборната администрация, обясни той. Като извод от предишни наблюдения бе изведено и недостатъчното финансиране на изборния процес, което не да де възможност за провеждането на широка информационна кампания за процедурите, каза още Славов.
Наблюдателят отбеляза също, че на регионално ниво през годините са се видели проблеми с прозрачността и достъпа до техните нарушения на РИК. Всичко това ни доведе до разбирането, че ни трябва инструмент, чрез който трябва да се оказва легитимен граждански натиск на институциите, както в изборния ден, така и преди това, обясни Славов. По негова информация основна цел на пътната карта е да действа като системата за ранно предупреждение относно недостатъците в изпълнение на основни дейности в изборния процес.
Пътната карта ще бъде и инструмент, който ще бъде полезен и в етапа на анализ на това какво се е случило в изборния ден и ще бъде основа за препоръките в промени на изборните практики, каза още Славов. Гледната точка на този инструмент не е в унисон с желанието това да е само критика, която да притиска институциите през единствено и само гражданска критика, добави Антоний Гълъбов, експерт на "Прозрачност без граници". Нашата цел е да насърчаваме институциите да преодоляват проблемите си преди изборния ден, обясни той.
Чрез пътната карта всяка седмица ще бъдат изнасяни данни как се развива процесът на кооперацията между институциите, отговорни за организирането на изборите, каза още Гълъбов. Тъй като в ИК няма процедура за провеждане на предсрочни избори в момента става дума за наистина много сложен административен процес, който трябва да работи в стегнати срокове, обясни експертът. Единствената гаранция за честност на изборите е добрата организация и прозрачност, категоричен бе той.
Ваня Нушева припомни, че миналата седмица бе подписан обществен договор за провеждането на честни и прозрачни избори, като документът носи подписите, както на представители на водещи политически сили, така и на редица НПО, които ще следят гласуването. Фокусът на тазгодишния договор е поставен не само върху осигуряването на повече публичност, но преди всичко върху необходимостта от въвеждане на ясни критерии, на които трябва да отговарят представителите на партии в избирателните комисии, обясни тя.
Неговите клаузи не са пожелателни, това е средство, чрез което през годините са се наложили основните механизми да се установи какви инструменти използват партиите, за да заобикалят изборните процедури, отбеляза Нушева. Въз основа на него е формиран индекс, който показва ниска степен партиите да сътрудничат на граждански инициативи, поясни експертката. Нушева акцентира върху нуждата партиите да изпълняват своя ангажимент за допълнително обучение на своите представители в избирателните комисии.
Ние сме експертна общност, която разполага с възможността да оказва граждански натиск, не с инструментите на политическата власт да даваме гаранции, отбеляза доц. Огнян Минчев председател на УС на "Прозрачност без граници". Нашите гаранции са толкова силни, колкото е гражданската подкрепа, която имаме, добави той. "Гаранциите се получават чрез самите институции, гражданският натиск има за цел да събуди тези институции и да провокира тяхното чувство за отговорност", заяви Минчев. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар