Германската канцлерка Ангела Меркел се срещна с индийския премиер Манмохан Сингх за съвместно заседание на кабинета, с което европейската износителка и азиатският гигант целят да сближат икономическите си отношения.

Докато Германия се цели в по-мащабна търговия и инвестиционни връзки с големите развиващи се пазари, Индия се интересува от германските технологии и експертиза в области като възобновяемата енергия и образованието. Сингх и Меркел дадоха начало на т. нар. индийско-германски междуправителствени консултации, в рамките на които министри от двете страни се срещат на всеки две години. За последно това се случи в Делхи през май 2011.

Берлин поддържа подобни отношения с част от европейските си съседки, Китай и Израел.

Преди да замине за Европа, Сингх обяви, че Делхи "ще търси по-силни търговски и инвестиционни връзки с Германия". "Германия е ключов партньор за нас в области като инфраструктурата, промишлеността, науката и технологиите, висшето образование, професионалната подготовка и възобновяемата енергия", изтъкна той в комюнике.

Очаква се Берлин и Делхи да подпишат няколко споразумения и меморандуми за разбирателство в споменатите области.

Сингх, който замина за Германия с огромна бизнес делегация, бе приет с помпозни военни почести и вечеря, чийто домакин бе Меркел.

Германският външен министър Гидо Вестервеле похвали Индия, дом на 1,2 млрд. души, като "надигащ се център на властта" и "история за икономически успех, променила баланса на силите".

"Имаме много партньори по света, но Индия е демокрация, най-голямата демокрация на планетата", наблегна министърът и допълни, че двете държави споделят много общи ценности. /АФП