В петък ще започне изпращането на поканите до 2000 души, които ще участват на погребението на бившата министър-председателка на Великобритания Маргарет Тачър следващата сряда. По здравословни причини на церемонията няма да присъстват вдовицата на Ронълд Рейгън Нанси, канцлерът на германското обединение Хелмут Кол и бившият съветски лидер Михаил Горбачов.

Аржентина омаловажи решението на Лондон президентката Кристина Кирхнер да не е сред поканените заради напрежението в двустранните отношения, което тежи на контактите между тях още от времето на войната за Фолклендските (Малдивски) острови през 1982 г. Кралица Елизабет IIи съпругът й принц Филип потвърдиха участието си в церемонията в катедралата Сейнт Пол – за първи път монархът ще присъства на погребението на свой бивш премиер от това на Уинстън Чърчил през 1965 г.

Поканите ще бъдат готови за изпращане в петък, съобщиха от кабинета на премиера Дейвид Камерън, след като обявиха списъка на поканените и на тези, които са приели поканите. Списъкът на поканените е бил изготвен от семейството на Желязната лейди с помощта на правителството и консервативната партия. Тачър почина в понеделник в лондонския хотел Риц на 87 г. след инсулт. Тя е първата жена-премиер в историята на Обединеното краство.

Представител на семейството на Нелсън Мандела е сред поканените, макар че Тачър определяше като терористична организация Африканския национален конгрес (АНК), който извоюва победата над апартейда в ЮАР. От знаменитостите, които са потвърдили присъствието си, са поп дивата Шърли Беси и композиторът Ендрю Лойд Уебър.

Засега не е известно дали идната седмица в Лондон ще пристигнат бившите президенти на САЩ Джордж Буш-старши и синът му, както и Бил Клинтън.

Церемонията ще започне в 10 ч. местно време. Ковчегът на Тачър ще бъде носен от бойци от частите, взели участие във Фолклендската война.

Наследството на Тачър е оспорвано във Великобритания, като опонентите й я обвиняват в съсипването на милиони съдби с нейните икономически реформи. Нейните поклонници пък искат да й бъде издигнат паметник, идея, по която Камерън каза, че първо трябва да се помисли сериозно. Представителите на левицата в парижките градски власти отхвърлиха възможността във френската столица да бъде кръстена улица на Тачър и контрираха с идеята улица да бъде наречена на починалия през 1981 г. в затвора след гладна стачка парламентарист и член на ИРА Боби Сандс.

Лондонската полиция отправи призив към хората, които планират протести по време на погребението и в дните около него да се свържат с органите на реда, за да бъдат уточнени параметрите, в които демонстрациите няма да създадат излишно напрежение. /АФП