Протестиращи срещу "Топлофикация" поискаха оставката на Столичен общински съвет днес пред сградата на Столична община, предаде репортер на БГНЕС.
Те са познатите лица от големите протести тази зима - Янко Петров, Ангел Славчев и Дончо Дудев, заедно с още стотина столичани, чиято идентичност най-добре символизира един от тях с плакат на гърдите си: "Аз съм част от мълчаливото мнозинство". Инициативният комитет на протестиращите е подготвил формуляри на оставките с основните мотиви, като за членовете на СОС остава само да ги разпишат. Според Янко Петров техните задкулисни игри продължават въпреки уверенията, че ще се съобразят с интересите на гражданите, за които вратите на заседанията остават затворени. Трябва отново да се запали искрата на недоволството или по-скоро да се поддържа, смята той. Лошото управление на "Топлофикация" не значи, че тя трябва да бъде раздържавена, просто трябва да дойдат нови хора, които да си свършат работата, добави Петров.
"СОС се затрудниха да решат проблемите с "Топлофикация". Не искаме да ги затрудняваме и с писането на оставки, и затова ги написахме вместо тях. Ако искаме нещо да се случи в България, трябва ние – гражданите – сами да си го направим!", каза Йоанна Иванова от инициативния комитет, кандидат за народен представител на Демократична гражданска инициатива (ДГИ) – Движение за граждански контрол. В оставките на членовете на СОС са изредени като причини бездействието към финансовия бреме, наложено от "Топлофикация", нерешеният проблем с платеното паркиране на живущите в центъра на столицата, скандалите около няколко общински дружества. На протеста пристигна и общинският съветник Борис Цветков, който информира протестиращите за мерките срещу част от предизвикващите недоволство дружества и въпреки коректните отношения и смислен диалог той получи на ръка листа за оставката си.
"Не само протестираме. Ние даваме решения! Като граждани идваме да им свършим работата и им предлагаме с какви мерки да заменят бездействието", обяснява още Йоанна Иванова. Протестиращите виждат решение на проблемите с "Топлофикация" в сключването на индивидуални договори на гражданите с "Топлофикация", ежемесечно отчитане с индивидуален уред и премахване на "прогнозното количество".
Решенията, предложени по останалите въпроси, предизвикали общественото недоволство, са разтрогване на концесията за доставка на вода в София, като Столична община да поеме функциите на концесионера чрез свое дружество; незабавен одит на общинските дружества "Център за градска мобилност", "Екоравновесие" и "Софийски имоти"; административно обоснована такса за паркирането на автомобили на живущите в зони с платено паркиране. Исканията на протестиращите бяха отправени преди седмица в писмо до кмета на София Йорданка Фандъкова и членовете на СОС, където се отбелязва, че е необходима 50% гражданска квота в контролиращите общината органи. Те смятат, че липсата на гражданска представителност в държаните и общинските институции е причина за безнаказани нарушения и бездействие. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар