На 16 април през 1879 г. е приета Търновската конституция – документ, натоварен с изключителни очаквания и надежди, защото е призван да изгради нова българска държава. Тя трябвало да извърши гигантската трансформация на общество, напускащо една разпадаща се и разяждана от корупция империя и да го постави на коловозите на европейска нация със светски институции и модерни социални, икономически и политически отношения, които да гарантират неговия просперитет и сигурност. Търновската конституция е смятана за изключително напредничава за своето време с разделението на властите на законодателна, изпълнителна и съдебна и демократичните права и свободи, които е гарантирала на гражданите.

Тук трябва да отдадем заслужена почит на забележителните представители на тогавашния Шуменски окръг, взели участие в създаването на този изключителен програмен документ. Това са Тодор Икономов, Димитър Константинов, д-р Андрей Перушев, д-р Евтимий Върбов, Николай Българов и Харалампий Ангелов. 

Днес, 22 години след приемането на настоящата Конституция от 1991 г., за съжаление, един от най-големите дефицити в българското общество е справедливостта. Затова в мисия на всички честни хора трябва да се превърне изграждането на истинска правова държава, където законът господства и гражданите са равни пред него и където се гарантира защитата на основните човешки и граждански свободи. Смятам, че за това е необходимо да се извършат сериозни конституционни промени, които да ограничат намесата на политиците в съдебната власт. 

Днес, на 16 април, отбелязваме деня на Конституцията и на юриста. Затова поздравявам всички граждани на шуменския регион с деня на Конституцията! Честит празник и на всички колеги юристи, с пожелание да изпълняват професията си честно и отговорно! 

Екатерина Михайлова,

Водач на листата на коалиция Демократи за силна България и Български демократически форум (ДСБ, БДФ)

Пресцентър ДСБ-БДФ-Шумен