Предстоящите избори ще бъдат важен тест за отговорността на България към организирането на такива демократични процеси.
Това каза Миклош Харащи, директор на мисията на ОССЕ и Офисa за демократични институции и човешки права (ОДИЧП), която ще наблюдава изборния процес преди, по време и след изборния ден, предаде репортер на БГНЕС. Не сме тук с предварително формирани впечатления, скрити намерения и в никакъв случай политически намерения, заяви Харащи. "Ние сме тук, за да наблюдаваме провежданите на изборите в съответствие със стандартите за избори, приети от нас, наричани "Златните стандарти". Тук сме, за да оставим фактите да говорят сами за себе си", добави той.
"Нашата роля е да гледаме и да отчитаме, не да се намесваме. Официално като организация не сме заинтересувани от изхода на изборите, а изборите като процес, до колко проведените избори са били прозрачни и проведени в съответствие с поетите ангажименти към ОССЕ", каза още Харащи. Самото общество и партии са тези, които трябва да решат как да използват нашите констатации и заключения, добави той.
Мисията ще се състои от 22 постоянни наблюдатели от 19 европейски страни, обясни Миклош Харащи. Ще поискаме страните-членове на ОССЕ да изпратят в България 220 краткосрочни наблюдатели, които ще се занимават точно с изборния ден, добави той. Експертите ни ще внимават за спазването на правните рамка, включително финансирането на кампаниите и регистрацията на кандидатите, поясни той. "Ще наблюдаваме много внимателно процедурите в изборния ден – преброяването на гласовете, но също така как диспутите за изборите се разрешават от властите", добави той.
Нашият начин на работа е основно статистически, нашето присъствие не е навсякъде в отделните региони на дадена страна, поясни Харащи. Нашите предварителни констатации ще бъдат съобщени в деня след изборите, това ще бъдат и нашите първи оценки за събитията в рамките на изборния ден, добави той. "На практика никога не е имало оплакване тези мисии да не са открили някаква нередност, която някой друг е открил", заяви Харащи. Но въпросът е в прилагането на тези резултати, добави той. Ръководителят на мисията обясни също, че е наясно с практиките за купуване на гласове и други методи за изкривяване на резултатите в България, но според него доказването на много от тях е изключително трудно.
Един от основните критерии, които използваме е равно разпределение на нашите екипи из цялата страна, не се съсредоточаваме около определени горещи точки, обясни Полина Лемос, зам.- ръководител на мисията. "Методологията ни е бетонна, стандартна и я прилагаме във всяка мисия. Нашите дългосрочни наблюдатели ще проведат множество срещи с представители на партии по места, ще присъстват на заседания на изборните комисии и местната администрация. Когато получат твърдения за нередности ще направим собствена проверка, за да се уверим в истинността, след това правим нашите заключения", обясни тя.
Това не е първата ни мисия в България, а 7-ата от 1997 година насам, добави Люиже Баладян, зам.-ръководител на мисията. Според нашата методология, когато сме поканени, изпращаме предварителна мисия, която освен много други неща, да установи доколко предишните ни препоръки са били спазени, обясни тя. Този процес ще продължи, ще разглеждаме различните части на изборния процес в хода на изборите за това дали препоръките ни се спазват, разясни Баладян. /БГНЕС
Коментари
Бай Ганю
Тъкмо сега ще се запознаят с Гочоолу и Дочоолу.........! На 12-ти май......