Министерският съвет ще одобри на утрешното си заседание проекта на междуправителствено споразумение на България и Унгария относно военните гробове и военните паметни места и ще упълномощи министъра на отбраната да го подпише, предаде репортер на БГНЕС.

Документът се основава на принципа, че достойната памет на военнослужещите, загинали по време на войните, следва да бъде почетена подобаващо. Затова в проектоспоразумението се регламентира, че всяка от страните, на чиято територия се намират военните гробове и военните паметни места, ще поеме финансовите разходи за поддържането им. Хиляди български воини са загинали при боевете през Втората световна война в Унгария. Те са погребани в 16 български военни гробища.

От новата учебна година целодневно обучение ще бъде въведено и за децата от ІV клас на държавните и общинските училища ще реши от МС. Това ще става само при желание от страна на родителите и при наличие на необходимите санитарно-хигиенни условия. От 2010 г. целодневната организация на учебния ден беше въведена поетапно за учениците от първи до трети клас. Този процес съдейства за преодоляване на някои проблеми и негативни явления в българското училище, свързани с отпадането на учениците, с понижаване на качеството на обучението, както и с увеличаване на силата на въздействие от страна на неформални групи извън семейството и училището.

Наред с това, наличието на втори учител (възпитател) създава предпоставка за среща на детето с алтернативен педагогически стил на общуване, който може да е от първостепенна значимост за подготовката му и изявата му в училище. Решението създава предпоставки за обхващане в целодневна организация на учебния ден на около 32 000 ученика от IV клас. Необходимите средства – 4,8 млн. лв., са осигурени по бюджета на МОМН. Тук не са включени пътуващите ученици от средищните училища, чието финансиране става по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".

Заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Виолета Лорер ще бъде определена за представител на държавата в Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса. Тя ще заеме мястото на бившия заместник-министър Валентин Николов. С друго решение кабинетът ще замени досегашния представител на Министерството на здравеопазването в Комисията по прозрачност по Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Мястото на д-р Минчо Вичев ще заеме заместник-министър Лидия Нейчева, която ще бъде и председател на Комисията. Лидия Нейчева е магистър по фармация, завършила е Фармацевтичния факултет на Медицинска академия – София и има придобита специалност по Клинична фармация. Има над 20 години опит като управител на болнични аптеки.

В състава на Комисията ще бъде направена още една промяна – представителят на Министерството на труда и социалната политика Наталия Иванова ще се замени от Ирина Иванова. Тя е магистър по право от ЮЗУ "Неофит Рилски" – Благоевград и в момента е началник на отдел "Равни възможности, антидискриминация и социални помощи" към дирекция "Политика за хората с увреждания, равни възможности и социални помощи" в МТСП.

БГНЕС