Сметната палата публикува одита на концесионния договор "Ски зона с център Банско – част от територията на Национален парк – "Пирин" за периода от 01.01.2009 г. до 31.12.2011 г., съобщиха от Сметната палата.
Одитът е извършен в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и е в изпълнение на годишната програма за одитната дейност на Сметната палата (СП) за 2011 г. При одита бяха проверени, анализирани и оценени вида и обхвата на осъществения контрол от МОСВ и неговото съответствие с нормативните изисквания, както и степента на изпълнението на задълженията на концесионера по концесионния договор.
Сметната палата констатира, че в периода до 2009 г. в МОСВ не са създадени условия за адекватен и ефективен контрол по изпълнението на концесионния договор. Клаузите от договора за концесия по отношение на ползването на предоставената концесионна територия, определянето и внасянето на концесионното възнаграждение (КВ), откриването и поддържането на банковата гаранция за гарантиране на инвестициите и опазването на околната среда са непрецизирани, непълни и не достатъчно ясни. Договорът не съдържа клаузи за санкции и неустойки при системно неизпълнение от страна на концесионера на основни задължения и параметри, с изключение на неустойките за забавено плащане на КВ.
Концесионерът "Юлен" АД е изпълнил основното си задължение за реализиране на предвидените в ДК инвестиции. За периода 2002 г. – 2012 г. община Банско се развива и утвърждава като национален и международен център за ски-спорт и туризъм.
През първите десет години от срока на концесията дейностите на структурите в МОСВ, ангажирани с контрола по изпълнението на концесията и навременното отстраняване на възникнали проблеми, се оценяват като неефективни. От МОСВ е необходимо е да се предприемат допълнителни действия, освен предприетите през периода 2010-2011 г., за идентифициране и управление на рисковете, съпътстващи изпълнението на ДК, с цел осъществяване на ефективен контрол на задълженията на концесионера и тяхното изпълнение в съответствие с клаузите на договора и действащата нормативна уредба.
За постигане ефективност на контрола по изпълнението на ДК и осигуряването на отчетност и прозрачност на осъществяваните контролни действия, в настоящия одитен доклад са дадени препоръки към министъра на околната среда и водите.
Те включват министърът да предприеме действия за създаването на регистър на активите, който да съдържа информация за предадените на концесионера активи, новоизградените и новопридобити след сключване на концесионния договор, за тяхната стойност, годината на придобиване, експлоатационния ресурс, както и за издадените актове за собственост; Да предприеме действия за отстраняване на несъответствията между действащата нормативна уредба и фактическата обстановка, свързана с функциониращите в зоната на концесия ски -съоръжения, собственост на трети лица; Да се предприемат действия за окончателно изясняване с концесионера на въпроса за размера на използваемата площ и за преодоляване на противоречията в договора за концесия на описанието на концесионната площ и границите на концесионната територия.; Да предприеме действия за получаване на ясно разбиране на параметрите на компонентите, участващи при формирането на концесионното възнаграждение за целите на коректното му и точно определяне.
Екоминистърът да определя годишни и оперативни цели, свързани с организацията на дейността по контрола на концесионния договор, осъществяван от КК, длъжностните лица и административните структури на МОСВ, чието изпълнение да гарантира ефективно ръководство на дейността и контрола и ще генерира надеждна и достоверна информация, необходима за вземане на своевременни управленски решения.
На основание чл. 48, ал. 2 от Закона за Сметната палата, в срок до четири месеца от получаване на настоящия доклад, министърът на околната среда и водите следва да предприеме мерки за изпълнение на препоръките и да уведоми писмено за това председателя на Сметната палата, се посочва още в одитния доклад. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар