За мен по начало въпросът не е уреден добре в сегашния закон. Това каза омбудсманът Константин Пенчев за подслушванията, предаде репортер на БГНЕС.
Пенчев посочи, че е напълно съгласен, че незаконното подслушване е много сериозно нарушаване на човешките права и затова омбудсманът не може да бъде безразличен към констатациите в последните дни. Той смята да препоръча на следващия парламент да вземат някакви законови мерки. "Ако не вземат, ще бъдем осъждани в Страсбург, ще продължаваме да бъдем черната овца", каза Пенчев. Той е категоричен, че трябва да има контрол, може би трябва да има по-сериозни изисквания при съдилищата, към съдиите, които дават тези разрешения. Сега въпросът е да дам или да не дам, нямаш достъп до досиетата, да има по-подробна законова регламентация, трябва да се реши и въпросът с местната подсъдност. "Трябва да има граждански контрол при цялостното съзнание, че тази дейност е напълно секретна, защо не и в него да влизат и представители на омбудсмана", предложи Пенчев като припомни и изказването на градския прокурор. Според него тази идея трябва да бъде обсъдена.
За да няма подозрения, трябва да има някакъв независим орган, който да проверява непрестанно дали се спазват правилата, защото в момента се оказва, че правилата са нарушавани. "Не може да живеем цял живот някакъв трилър: абе подслушван ли съм, не съм ли подслушван, някой подслушван ли е, не е ли подслушван, тия флашки дето излизат непрестанно – истински ли са не са ли истински. Това е просто несериозно за една правова държава с върховенство на закона. Трябва да се сложи ред, а ред се слага със закони и строги правила, които се спазват от всички", каза той.
При омбудсмана също има жалби за нерегламентирано подслушване, но само две от мъж и жена. През изминалата година омбудсманът оказа непосредствено съдействие на повече от 14 138 души. Това се посочва в доклада за дейността му през 2012 г. Това число включва хората, по чиито преписки е извършена проверка – 5549, хора, посетили приемна – 3 382, както и тези, които са потърсили информация и консултация по телефона – 5 207.
Жалбите от затворници са около 200. Основните оплаквания са за битовите условия, масови за това, че не им се обръща достатъчно внимание за здравословното състояние, имало и оплакване на цените на лавките в затвора, оказало се е, че там има своеобразен монопол. Така от институцията са отправили препоръка да се делят по райони за доставките. Защото в лавката на затвора например безалкохолна напитка струва 3,50 лв., а навън струва 2 лв.
Има жалби за полицейско насилие и затова от институцията са се обърнали към главния прокурор и вътрешния министър Петя Първанова. Основно тези жалби са за грубо отношение, отказ за предоставяне на информация, неизпълнение на служебни задължения.
1202 жалби са подали хората при омбудсмана за техните права като потребители. Това е най-големият процент жалби – 23. Пенчев припомни, че заради необяснимите сметки е предупреждавал, че хората ще излязат "зорлем хората навънка, не толкова от беднотията, а това, че ги карате да плащат нещо скъпо, което никой не им обяснява как се съставя тази цена".
Според него хората излязоха на улицата не толкова заради високите сметки, а заради това, че са били необясними. За предложенията му за Топлофикация, например за сградната инсталация не срещнал разбиране до момента. След протестите обаче институции започнали да обръщат внимание. "Най голямата сила на омбудсмана е доверието на хората", каза Пенчев.
Според доклада за националния превантивен механизъм само за половин година са обиколени 162 обекта – затвори, следствени арести, домове за деца за възрастни хора, хора с увреждания. Отправили са 253 препоръки. Процесът на изваждане на децата от институциите, което трябва да се случи до 2025 година, според омбудсмана ще бъде много труден, продължителен, но той не знае дали ще бъде ефективен.
"Аз съм за изваждането на децата от институциите, това е правилната политика, но е много важно тази политика как ще се проведе", каза той и посочи, че ако дете пострада, омбудсманът се намества и иска санкции. Така например се оказало, че 19 от социалните услуги, предвидени за извеждане на деца от домове и настаняване, са в така наречените общини от селски тип, където пак децата са в изолирано положение.
Така се получава, че те се извеждат от един дом, но се вкарват в по-малки по селата. Затова и от институцията са направили препоръки. Оказало се, че може би държавната политика в тази област е да се създава малко работа на места, където няма, правейки домове, наречени социални услуги. "Безработица не можем да борим с назначаване на социални работници. Социалният работник е призвание", каза Пенчев.
За идеята за създаване на централен апелативен съд, Пенчев, който преди да стане омбудсман оглавяваше ВАС, каза, че проблемът на ВАС с неговата натовареност е конституционен. От институцията иначе предупредиха, че има вече засечени трима души, които събират пари за благотворителни каузи от името на омбудсмана. Това са измамници и нямат общо с институцията, още повече, че за омбудсмана не е редно институцията да тръгне да събира пари физически. Хората, от които са искани пари, са се обаждали да питат дали това е така. Обаждат се не само на фирми, а и на физически лица и търсят пари за болно дете, например. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар