Делото срещу френската компания ПИП, производител на дефектни гръдни протези, започна днес и ще продължи един месец в Марсилия, Южна Франция.
Скандалът, който доби световни измерения, предизвика хиляди съдебни искове. Петима ръководители на компанията Поли имплант протез (ПИП), сред които и 73-годишният й създател Жан-Клод Мас, ще отговарят пред съда до 17 май за мошеничество и тежка измама. Ако бъдат признати за виновни, обвиняемите ще могат да получат до пет години затвор. Съдът заседава в конгресен център, за да може да побере стотиците ищци и техните адвокати. Става дума за десетгодишна измама, 300 000 пострадали жени от цял свят, някои от които с разбит живот. Над 5100 ищци бяха регистрирани в края на март, от които около 4900 са французойки.
В началото на съдебния процес Мас беше освиркан, когато стана, за да съобщи името и професията си. Той пристигна по-рано днес в компанията на адвоката си Ив Хадад, който разкритикува отношението на репортерите към клиента му, навършващ 74 години идния месец. "Каквото и да се е случило, това, което правите с един 74-годишен мъж, е недостойно", заяви адвокатът.
Стотици жени, получили дефектните импланти, се очаква да присъстват на делото в 700-местния конгресен център и в още три зали, в които ще могат да го проследят още 800 души." 47-годишната ищца Анджела Мауро заяви, че се надява съдът да се отнесе към жените със същото уважение, което се оказва на жертвите на други медицински грешки. "Очаквам да бъда сметната за жертва, а не за жена, която е искала импланти", заяви Мауро, чиито импланти се късали два пъти и това я принудило да прекъсне работата си за лечение.
Компанията ПИП в началото на новия век се превърна в третата най-голяма в света за силиконови импланти. Но се оказа, че нейните протези са пълни със силиконов гел, който водел до висок риск от скъсване на протезата. За момента не е установена връзка между дефектния гел и някои случаи на рак.
Преди избухването на скандала през 2010 г. заводът на ПИП в Сейн-сюр-Мер изнасяше 80% от продукцията си в над 65 страни, повечето от които от Южна Америка (Венецуела, Бразилия, Колумбия, Аржентина). Западна Европа (Испания, Великобритания, Швеция, Германия, Италия, Белгия, Холандия, Португалия, Швейцария) беше другият голям регион за износ – 27-28% от продукцията. Дефектните силиконови импланти достигнаха и до Източна Европа (България, Унгария, Русия, Беларус, Полша, Чехия) с 10% от продукцията през 2009 г.
Компанията продавала също в Иран, Турция, Израел, Сирия и ОАЕ (8,1% през 2009 г.), както и в Австралия, Тайланд, Япония, Сингапур и Китай. /АФП
Коментари
Добави коментар